Ponad stu kapłanów największych religii w Soczi

(fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)

Ponad stu duchownych pięciu największych religii świata będzie towarzyszyło uczestnikom Zimowych Igrzysk Olimpijskich w dniach 7-23 lutego oraz Paraolimpiady (7-16 lutego) w Soczi. Biuro Prasowe zawodów podało, że "duszpasterze będą służyli pomocą zarówno psychologiczną, jak i duchową sportowcom, a także będą do dyspozycji gości Igrzysk“.


Na potrzeby wierzących organizatorzy zbudowali trzy ośrodki w wioskach olimpijskich w Soczi oraz w centrum sportów narciarskich - Krasnej Polanie. Będą mogli się tam modlić w przeznaczonych dla nich pomieszczeniach prawosławni, muzułmanie, żydzi i buddyści. Członkowie pozostałych wyznań, w planach oznaczeni jako "chrześcijanie 2“, będą musieli się zadowolić znacznie mniejszymi pomieszczeniami. Ponadto w dwóch wioskach pomieszczenia te są bez okien.

 

Najokazalej prezentuje się nowa świątynia olimpijska - prawosławna cerkiew pw. Nie Ręką Ludzką Uczynionego Obrazu Chrystusa Zbawiciela, oddana do użytku 7 stycznia i położona na skraju Parku Olimpijskiego. Konsekrował ją 2 bm. metropolita jekaterynodarski i kubański Izydor. Oprócz głównej cerkwi kompleks świątynny obejmuje także przytułek pw. Św. Proroka Eliasza dla starszych księży. Organizatorzy nie przewidują regularnych nabożeństw w cerkwi w czasie Igrzysk.

 

Wspaniały, 43-metrowej wysokości obiekt, wzniesiony w stylu bizantyjskim, zbudowano w sąsiedztwie odnalezionych niedawno pozostałości kościoła z IX wieku. Ikony świętych namalowali specjalnie dla "cerkwi olimpijskiej" najlepsi współcześni malarze rosyjscy. Z tarasu na dachu świątyni roztacza się wspaniały widok na stadion olimpijski. Koszty budowy w wysokości ponad 10 milionów euro pokryło państwo wspólnie z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

 

Pomocą duszpasterską dla katolików służyć będzie parafia w Soczi, istniejąca od 1997 roku. Wspólnota żydowska wysyła na Olimpiadę dwunastu rabinów z całego świata. Stowarzyszenie Gmin Żydowskich w Rosji zapewniło swoim wiernym koszerne wyżywienie.

 

4 lutego szereg obiektów olimpijskich w Soczi odwiedził patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. W towarzystwie honorowego wiceprzewodniczącego Komitetu Olimpijskiego Rosji W. Wasina przebywał on w Centrum Saneczkarstwa "Sanki", gdzie obejrzał miejsca startu i mety oraz przyjrzał się treningom zawodników. Odwiedził następnie skocznię narciarską i stadion narciarski. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że "uprawianie sportu przynosi wielki pożytek człowiekowi, a ćwiczenia fizyczne i, co najważniejsze, towarzyszący mu trening psychologiczny, bardzo korzystnie wpływają na kształtowanie charakteru".

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: duchowni, soczi, rosja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook