Belgia: jest zgoda na eutanazję chorych dzieci

Belgijski Senat zgodził się 12 grudnia na eutanazję chorych dzieci. Przyjęty przez izbę wyższą parlamentu projekt rozszerzenia o niepełnoletnich niekaralności za eutanazję musi jeszcze uzyskać aprobatę Izby Deputowanych.

 

Eutanazja w Belgii jest legalna od 2002 r., o ile dotyczy nieuleczalnie chorych osób dorosłych, świadomie wyrażających "dobrowolną, przemyślaną i ponawianą" prośbę w tej sprawie. Obecna nowelizacja umożliwi eutanazję nieuleczalnie chorych osób niepełnoletnich, których poczytalność będzie stwierdzona przez psychologa lub psychiatrę dziecięcego. Będzie możliwa w terminalnej fazy choroby, w przypadku nieznośnych cierpień fizycznych, a także za zgodą obojga rodziców.

 

Nie zdecydowano się na eutanazję z powodu cierpień psychicznych, ani na określenie minimalnego wieku dziecka, zaznaczając jedynie, że musi ono być świadome konsekwencji swej prośby.

 

Nowelizację przyjęto stosunkiem głosów 50 do 17. Większość Belgów sprzyja ("całkowicie" - 38 proc., "raczej" - 36 proc.) eutanazji nieuleczalnie chorych dzieci, ale także osób starszych, dotkniętych chorobami zwyrodnieniowymi, typu choroba Alzheimera, i niezdolnych do wyrażenia prośby o "skrócenie cierpień".

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: belgia, eutanazja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Staszek 21:28:21 | 2014-02-13
Czy ktoś wie, czy można jeszcze temu skutecznie zapobiec???

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook