Litwa: Uroczystość Matki Bożej Ostrobramskiej

Radio Watykańskie
(fot. FaceMePLS / Foter.com / CC BY)

W Wilnie obchodzono 16 listopada uroczystość Matki Boskiej Ostrobramskiej. Tradycyjnie w okresie poprzedzającej ją oktawy w kaplicy nad Bramą i w przylegającym do niej kościele św. Teresy odprawiono osiem Mszy, na przemian po litewsku i po polsku.


Od 1735 r. w drugim tygodniu listopada obchodzi się w Ostrej Bramie święto Opieki Matki Boskiej. Z czasem rozrosło się ono w oktawę odpustową. Co roku tysiące wiernych z Wilna i odleglejszych miejscowości w tych dniach przybywają przed tron Matki Miłosierdzia.

 

Hasło tegorocznych obchodów (opiek) - "Łaska, miłosierdzie i pokój" zaczerpnięto z zawołania biskupiego obecnego metropolity wileńskiego abp Gintarasa Linasa Grušasa, który w tym roku objął urząd pasterza tej archidiecezji.

 

Bieżący rok dla wileńskiego biskupstwa jest jubileuszowy. Minęło bowiem 625 lat od ustanowienia go w 1388 r. przez Urbana VI. Trwające od 9 listopada opieki zakończyły się uroczystą sumą z udziałem członków episkopatu Litwy. Homilię po polsku wygłosił pochodzący z Wileńszczyzny biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook