"Oni zabijają przecież nie tylko chrześcijan"

Islamscy fundamentaliści zabijają nie tylko chrześcijan, ale także samych muzułmanów, którzy potępiają ich działania - mówi pochodzący z Nigerii ks. Christogonus Nnaemeka Uche ze Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia.

 

10 listopada odbędzie się w całym kraju V Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku jest on poświęcony chrześcijanom w Nigerii.


Ks. Uche mówi, że Nigeria potrzebuje pokoju. - Przykłady z południowej części kraju pokazują, że obok siebie mogą żyć i mieszkać chrześcijanie wspólnie z muzułmanami, że możemy razem się modlić. Ja czynię to codziennie. Mam przyjaciół wśród muzułmanów, którzy mieszkają wśród katolików. Problemem są jedynie fundamentaliści islamscy. Módlmy się, aby nastąpił przełom, aby zapanował dialog religijny i pokój - powiedział ks. Uche na antenie Radia Plus Radom.

 

Ks. Christogonus Nnaemeka Uche zwrócił też uwagę, że organizacja Boko Haram stawia sobie za cel zwalczanie wszystkiego, co pochodzi z Zachodu, a więc np. kościołów, szkół, szpitali itp. i wprowadzenie wszędzie tam, gdzie tylko się da, zwłaszcza na Północy, gdzie przeważają muzułmanie, szariatu. - Fundamentaliści islamscy zabijają nie tylko chrześcijan, ale także samych muzułmanów, jeśli potępiają oni ich działania - powiedział nigeryjski kapłan, który od kilku lat przebywa w Radomiu.

 

Katolików w Nigerii jest ponad 20 mln, co stanowi nieco ponad 13 proc. miejscowej ludności. Chrześcijanie przeważają na południu i w środkowej części kraju, wyznawcy islamu - na Północy.

 

Apostolstwo szpitalne i edukacyjne to główne filary działalności duszpasterskiej Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia. Jedyny dom w Polsce znajduje się w Radomiu. Sprowadził ich śp. bp Jan Chrapek. Istniejące w różnych częściach świata Zgromadzenie rozwija działalność sanitarną i edukacyjną na rzecz chorych, niepełnosprawnych, ludzi w podeszłym wieku, sierot, dzieci i młodzieży potrzebującej. Działalność charytatywna, poprzez różne formy i sposoby służenia, obejmuje również zaangażowanie w kulturę i formację człowieka. Na świecie jest ok. 400 członków zgromadzenia, w Polsce 4. Założycielem zgromadzenia był ojciec Alojzy Maria Monti - zwany ojcem sierot i sługą chorych. Umarł w 1900 r. W 2003 r. został beatyfikowany przez Jana Pawła II.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?