Kolejne zwycięstwo w walce o wolność religijną

Kolejne zwycięstwo w walce o wolność religijną
(fot. elsonpro / Foter.com / CC BY-NC-ND)
KAI / mh

Kolejne zwycięstwo w walce o wolność religijną odnieśli katoliccy przedsiębiorcy, którzy ze względu na swoje sumienie nie godzą się na przepisy dotyczące obowiązkowego wykupienia przez pracodawców pakietów ubezpieczeń. Obowiązkowe polisy dla pracowników mają refundować koszty środków antykoncepcyjnych, wczesnoporonnych i sterylizacji. Sztandarową reformę Baracka Obama zaskarżyło prawie 100 przedsiębiorców.

Sąd apelacyjny uznał zasadność skargi na te przepisy w przypadku dwóch braci, właścicieli firmy "Freshway Foods" w miasteczku Sydney, w stanie Ohio. Za niepodporządkowanie się przepisom forsowanym przez amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, musieliby zapłacić 14 mln dolarów grzywny. Dla Franka i Phila Gilardiego oznaczałoby to po prostu bankructwo rodzinnego biznesu. Mogą tego uniknąć, lecz wtedy postępować będą wbrew swemu sumieniu.

Sędzia Janice Rogers Brown w uzasadnieniu napisała, że ciężar, jaki nakłada na pracodawców ustawa o ubezpieczeniach zdrowotnych jest poważany, gdyż praktycznie nie daje przedsiębiorcy wyboru. Uznała, że rząd ustawia pracodawcę w sytuacji, kiedy może dokonać tzw. wyboru Hobsona, czyli wyboru pozornego, sprowadzającego się do alternatywy "bierz to albo nic".

Zdaniem Brown, rząd w tym przypadku stosuje poważny nacisk na zainteresowaną stronę w celu zmiany jej zachowania i naruszenia jego przekonań. Sąd ten wcześniej wydał tymczasowy nakaz, zwalniając pracodawcę, który zatrudnia 400 osób, z wykupienia obowiązkowych polis.

DEON.PL POLECA

Prawnicy z chrześcijańskiej organizacji Alliance Defending Fund (ADF), którzy reprezentowali, braci z Ohio, nadzorują także dziesiątki innych podobnych spraw wytoczonych przez amerykańskich pracodawców przeciwko łamiącemu sumienia regulacjom administracji Obamy. Wszyscy nie zgadzają się na przymus finansowania antykoncepcji i innych praktyk, które nie są zgodne z ich przekonaniami lub wiarą.

W sumie zapadło w tej sprawie 37 decyzji sądowych. 32 z nich było przeciwko przepisom forsowanych przez rząd. Ostateczną sądową instancję rozstrzygającą będzie tu Sąd Najwyższy USA.

Ogólnokrajowa firma braci Gilardi "Freshway Foods" powstała w 1988 i zajmuje się przechowywaniem i zaopatrywaniem sklepów, restauracji, szpitali i firm cateringowych w owoce, warzywa i zestawy sałatkowe.

Charakterystyczne ciężarówki chłodnie należące do firmy widoczne są w całych Stanach Zjednoczonych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kolejne zwycięstwo w walce o wolność religijną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.