Warszawa: ławeczka ks. Jana Twardowskiego

Warszawa: ławeczka ks. Jana Twardowskiego
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
KAI / psd

U zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej, w samym centrum Skweru Ks. Jana Twarowskiego w Warszawie, odsłonięto ławeczkę upamiętniającą księdza - poetę. Dzieło autorstwa Wojciecha Gryniewicza waży 380 kg. Ławeczka powstawała ok. 7 miesięcy.

Autorem projektu jest mieszkający w Łodzi rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz, autor m.in. ławeczki Jana Nowaka Jeziorańskiego, znajdującej się na warszawskim Powiślu, ławeczki Tuwima w Łodzi czy rzeźby Matki Bożej Królowej Polski, którą można podziwiać w kościele NMP Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim.

Ławeczka, na skraju której siedzi odlana z brązu postać księdza-poety stanęła w miejscu, w którym miał zwyczaj przesiadywać ks. Jan Twardowski, w czasach, gdy mieszkał w klasztorze sióstr Wizytek. - To miejsce symboliczne - powiedział podczas odsłonięcia ks. Aleksander Seniuk, rektor kościoła wizytek. - Szukaliśmy wolnej, dostępnej wszystkim przestrzeni. Kiedy ten skwer został nazwany imieniem ks. Jana wiedzieliśmy, że tutaj musi stanąć ta ławeczka - wyjaśniał historię powstania dzieła ks. Seniuk. - Ks. Jan bardzo lubił ludzi, było do niego bardzo łatwy dostęp. Dlatego to miejsce zostało wybrane, ta ławeczka jest widoczna z każdego miejsca skweru. W tym miejscu wcześniej stała inna ławka, na której siadali zakochani, często noce przesypiali na niej bezdomni - to była żywa ławka - powiedział rektor kościoła wizytek. - Nie chcemy tej ławki nikomu odbierać! Chcemy, żeby to nadal było miejsce spotkań. - Niech żyje nam ta ławeczka! - zakończył ks. Seniuk.

Na uroczystość przyjechał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zastępca prezydenta Warszawy Jacek Wojciechowicz, minister Jacek Michałowski, szef kancelarii Prezydenta RP, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz minister Jan Stanisław Ciechanowski z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

DEON.PL POLECA

Ksiądz kardynał zwrócił się do młodzieży ze szkół im. Ks. Jana Twardowskiego. - Wyrażam wielką radość i wdzięczność wszystkim, którzy stworzyli nam dzisiaj okazję do bycia razem z ks. Twardowskim. Sięgając po myśl, wiersz, poezję, poznajecie Jego życie i na tym pięknym oryginalnym życiu uczycie się waszej młodości i dorosłości.

Podczas uroczystości odsłonięcia ławeczki aktorzy - Anna Seniuk, Agnieszka Grochowska i Cezary Żak przeczytali wiersze ks. Twardowskiego. Obecne były także poczty sztandarowe, które wnieśli uczniowie szkół, noszących imię księdza Jana. Uroczystego odsłonięcia ławeczki dokonali zastępca Prezydenta Warszawy, kard. Nycz i Anna Hozakowska ze związku Powstańców Warszawskich.

Przechodniów, którzy zdecydują się na spotkanie z księdzem-poetą, powitają wyryte na ławeczce słowa "Można odejść na zawsze, by stale być blisko". Na lewym skraju ławki siedzi odlana z brązu postać poety, który trzyma na kolanach tomik wierszy. Na zeszycie usiadła słynna z Jego wierszy biedronka. Ławeczka jest audiofoniczna - przycisk znajdujący się przy postaci ks. Twardowskiego umożliwia posłuchanie wierszy poety.

W przyszłości w mieszkaniu ks. Twardowskiego ma powstać Izba Pamięci. Latem, przy odsłoniętej dzisiaj ławeczce, będą się odbywać wieczory poezji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Warszawa: ławeczka ks. Jana Twardowskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.