Kościoły w Polsce przeciw ideologii gender

(fot. z mostly absent / flickr.com)

Aktywność Kościołów w Unii Europejskiej, w tym reagowanie na sytuację chrześcijan w Syrii, oraz przygotowania do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - to niektóre z tematów poruszonych podczas wczorajszego spotkania Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski.

 

Kościoły widzą też potrzebę przeciwdziałania szerzeniu ideologii gender, która "coraz wyraźniej narzucana jest polskiej świadomości społecznej". Rozważane jest także zorganizowanie wspólnego nabożeństwa ekumenicznego w czasie planowanego w listopadzie w Warszawie szczytu klimatycznego.
Poniżej pełny tekst komunikatu z wczorajszego spotkania Komisji ds. Dialogu


między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski:

 

KOMUNIKAT

 

Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski
(7 październik 2013)

 

W dniu 7 października 2013 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w siedzibie PRE w Warszawie przy ul. Willowej 1.

 

Ze strony PRE obradom współprzewodniczył abp Jeremiasz (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), Prezes PRE, a ze strony KEP posiedzeniu współprzewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W zebraniu uczestniczyli także: abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Andrzej Czaja, bp Marek Solarczyk (Kościół rzymskokatolicki) i ks. Sławomir Pawłowski SAC (Kościół rzymskokatolicki) oraz ks. Ireneusz Lukas (Kościół Ewangelicko-Augsburski).

 

Omówiono sprawy związane z obecnością i świadectwem Kościołów w Unii Europejskiej. W tym kontekście poruszono kwestię cierpienia chrześcijan w Syrii. Rozważano możliwość zorganizowania sympozjum poświęconego sytuacji chrześcijan w Syrii w terminie jak najszybszym.

 

Zwrócono uwagę na potrzebę zorganizowania sympozjum związanego z ideologią gender, która coraz wyraźniej narzucana jest polskiej świadomości społecznej.

 

Zastanawiano się na temat możliwości udziału strony rzymskokatolickiej w planowanym ekumenicznym i międzynarodowym sympozjum dotyczącym eklezjologii w świetle Nowego Testamentu.

 

Przedstawiono intencję PRE zorganizowania wspólnego ekumenicznego nabożeństwa w czasie planowanej w Warszawie na listopad Konferencji klimatycznej.

 

Komisja zapoznana została ze stanem przygotowań broszury na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Hasłem tygodnia będą słowa: "Czyż Chrystus jest podzielony?" W tym tygodniu chcemy wesprzeć szczególną modlitwą, postem i ofiarą chrześcijan w Syrii.

 

Przedstawiono stan prac nad wspólną ekumeniczną deklaracją na temat świętowania niedzieli.

 

Wymieniono poglądy w sprawie Funduszu Kościelnego.

 

Następne zebranie odbędzie się 11 marca 2014 r. o godz. 17.00 w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski.


Sporządził
Bp Edward Puślecki

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?