Grecja: więcej ślubów cywilnych niż kościelnych

(fot. ~Rich Johnson~/flickr.com/CC)

Po raz pierwszy w Grecji odnotowano więcej ślubów cywilnych niż kościelnych. Wśród powodów wymienia się fakt, że ceremonie cywilne są znacznie tańsze. Ponadto oszczędności związane z kryzysem gospodarczym powodują, że - w większości prawosławni - Grecy zaczynają łączyć ślub z chrzcinami pierwszego dziecka - donosi portal Orthodoxie.com.

 

W 2012 r. liczba zawartych małżeństw spadła o niemal 10 proc. w stosunku do poprzedniego roku i wyniosła 49710, w tym 25730 cywilnych i 23980 kościelnych. Jednak od lat 80. XX w., gdy państwo zrównało prawnie oba rodzaje małżeństwa, do roku 2000 niewiele par korzystało ze ślubów cywilnych. Jeszcze w 2001 r. zawarto ich 10404 wobec 48087 kościelnych.

Zdecydowana większość ślubów cywilnych jest obecnie bardzo skromnych. Tylko 10-20 proc. z nich odbywa się z udziałem zaproszonych gości. Zazwyczaj w ceremonii uczestniczą tylko świadkowie i najbliższa rodzina. Nie ma też żadnego poczęstunku.

W obliczu tej sytuacji metropolita Dimitrias, Ignacy oświadczył, że w kościołach jego diecezji śluby kościelne par przeżywających trudności finansowe będą udzielane za darmo.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook