Należy się spodziewać gruntownej reformy Kurii

(fot. EPA/FRUSTACI)

W Watykanie zakończyły się trwające od wtorku, 1 października obrady Rady Kardynałów, utworzonej przez Ojca Świętego, aby służyć mu radą w sprawach zarządzania Kościołem oraz reformy Kurii Rzymskiej - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

 

Jednocześnie podano do wiadomości, że kolejne spotkanie tego gremium będzie miało miejsce w dniach 3-5 grudnia. Przewiduje się także kolejne - w lutym przyszłego roku. W ten sposób prace Rady, zwłaszcza w obecnej fazie początkowej będą mogły szybko postępować naprzód - czytamy w komunikacie watykańskiego Biura Prasowego.

Wcześniej rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ poinformował dziennikarzy, że wczorajsze obrady Rady Kardynałów zdominowały plany reformy Kurii Rzymskiej. Dodał, że chodzi nie tyle o modyfikację dotychczasowej konstytucji "Pastor bonus" z 1988 roku, ale w istocie o wypracowanie nowej konstytucji, z dość istotnymi nowościami.

Rzecznik Watykanu zaznaczył, że w rozważaniach Rady można wyraźnie dostrzec zamiar podkreślenia służebnego charakteru posługi Kurii wobec Kościoła powszechnego i Kościołów lokalnych. Nie ma on być traktowany jako organ wykonywania władzy centralistycznej. Mówiono też o roli Sekretariatu Stanu, który powinien być pod każdym względem "sekretariatem papieża" w jego posłudze dla Kościoła powszechnego.

Zdaniem ks. Lombardiego opinie ośmiu purpuratów będą szczególnie przydatne dla Ojca Świętego, w związku ze wskazaniami, jakie ma zamiar przekazać nowemu sekretarzowi stanu, który obejmie obowiązki 15 października. Poruszano też kwestię relacji między szefami dykasterii a papieżem oraz koordynacji między różnymi dykasteriami i biurami. W tym kontekście była mowa o możliwości ustanowienia "moderatora Kurii" i jego ewentualnych funkcjach.

Rada poruszyła pokrótce sprawę ewentualnej reorganizacji instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie dobrami doczesnymi. Nie poruszyła tych kwestii dogłębnie, oczekując na wyniki prac komisji powołanych w tym celu przez Ojca Świętego.

Wiele miejsca zajęła kwestia roli i miejscu wiernych świeckich w Kościele. Ks. Lombardi dodał, że Rada mówiła też dzisiaj o sprawach związanych z Synodem Biskupów, biorąc pod uwagę, że w najbliższych dniach papież ogłosi temat najbliższego zgromadzenia i sposób prowadzenia prac synodalnych.

W pierwszym dniu głównymi kwestiami podejmowanymi przez Radę Kardynałów była tematyka najbliższego Synodu Biskupów oraz realizacja kolegialności w Kościele. We wtorek rano spotkała się w bibliotece prywatnej Ojca Świętego, w Pałacu Apostolskim, ale już po południu w Domu Świętej Marty, gdzie zakwaterowani są wszyscy jej członkowie. Po słowach wprowadzenia Papieża Franciszka członkowie Rady wymienili opinie na temat wizji Kościoła w ujęciu II Soboru Watykańskiego. "Mówiono o misji Kościoła, o relacji między Kościołem powszechnym a Kościołami lokalnymi, o komunii, uczestnictwie, kolegialności w prowadzeniu Kościoła, o Kościele ubogich, o misji świeckich w Kościele, o służebnym charakterze i wszystkich instytucji kościelnych i odpowiedzialności wszystkich członków Kościoła za wspólnego dobra" - stwierdził ks. Lombardi.

Natomiast we wtorek po południu mówiono o kolejnym Synodzie Biskupów. Ks. Lombardi przypomniał, że Papież Franciszek już zapowiedział, że będzie on poświęcony osobie i rodzinie w świetle Ewangelii. Z tego względu na sesji roboczej obecny był także sekretarz generalny Synodu, abp Lorenzo Baldisseri. Kwestia ta jest dość pilna i można oczekiwać, że niebawem - za tydzień lub dwa zostanie ogłoszony temat Synodu. Mówiono także o nowych sposobach pracy zgromadzenia Synodu, zarówno zwyczajnego jak i nadzwyczajnego oraz konieczności ich udoskonalenia.

W sesjach wtorkowych uczestniczył Ojciec Święty. Natomiast w środę rano Papież Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej. W tym czasie Rada Kardynałów omawiała kwestie związane z reformą Kurii Rzymskiej. Jak zaznaczył ks. Lombardi chodzi o relacje dykasterii z Ojcem Świętym, koordynację ich prac, funkcje Sekretariatu Stanu i tak dalej... "Są to kwestie bardzo szerokie, złożone, co do których istnieje duża ilość przedstawionych sugestii i pomysłów. Obecnie kardynałowie będą pracować także nad tą tematyką" - zapowiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Ks. Lombardi zaznaczył, że ośmiu kardynałów - członków Rady nie są delegatami poszczególnych kontynentów. Są oni członkami kolegium biskupów, znającymi prawdziwe problemy Kościoła w różnych częściach świata i oczywiście cieszą się wielkim zaufaniem papieża. Ponadto podkreślił, że Rada doradza, ale decyduje papież.

W skład tej grupy papież Franciszek powołał 13 kwietnia b.r.: kard. Giuseppe Bertello, przewodniczącego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego; kard. Francisco Javiera Errázuriza Ossę, emerytowanego arcybiskupa Santiago de Chile (Chile); kard. Oswalda Graciasa, arcybiskupa Bombaju (Indie); kard. Reinharda Marxa, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi (Niemcy); kard. Laurenta Monsengwo Pasinyę, arcybiskupa Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga); kard. Seana Patricka O’Malleya, O.F.M. Cap., arcybiskupa Bostonu (U.S.A.); kard. George'a Pella, arcybiskupa Sydney (Australia); kard. Oscara Andrésa Rodrígueza Maradiagę, S.D.B., arcybiskupa Tegucigalpa (Honduras), jako koordynatora; bpa Marcello Semeraro, biskupa Albano, jako sekretarza.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook