Rada Kardynałów o synodzie i reformie Kurii

(fot. EPA/OSSERVATORE ROMANO)

Tematyka najbliższego Synodu Biskupów oraz realizacja kolegialności w Kościele to główne tematy prac obradującej od wczoraj Rady Kardynałów - nowej instytucji utworzonej formalnie w miniony poniedziałek - 30 września, a obradującej od wczoraj w Watykanie. O jej pracach poinformował dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.

 

Rada Kardynałów rozpoczęła obrady wczoraj rano w bibliotece prywatnej Ojca Świętego, w Pałacu Apostolskim, ale od wczorajszego popołudnia obraduje w Domu Świętej Marty, gdzie zakwaterowani są wszyscy jej członkowie. Po słowach wprowadzenia Papieża Franciszka członkowie Rady wymienili opinie na temat wizji Kościoła w ujęciu II Soboru Watykańskiego. "Mówiono o misji Kościoła, o relacji między Kościołem powszechnym a Kościołami lokalnymi, o komunii, uczestnictwie, kolegialności w prowadzeniu Kościoła, o Kościele ubogich, o misji świeckich w Kościele, o służebnym charakterze i wszystkich instytucji kościelnych i odpowiedzialności wszystkich członków Kościoła za wspólnego dobra" - stwierdził ks. Lombardi.

Natomiast wczoraj po południu w Domu Świętej Marty mówiono o kolejnym Synodzie Biskupów. Ks. Lombardi przypomniał, że Papież Franciszek już zapowiedział, że będzie on poświęcony osobie i rodzinie w świetle Ewangelii. Z tego względu na sesji roboczej obecny był także sekretarz generalny Synodu, abp Lorenzo Baldisseri. Kwestia ta jest dość pilna i można oczekiwać, że niebawem - za tydzień lub dwa zostanie ogłoszony temat Synodu. Mówiono także o nowych sposobach pracy zgromadzenia Synodu, zarówno zwyczajnego jak i nadzwyczajnego oraz konieczności ich udoskonalenia.

W sesjach wczorajszych uczestniczył Ojciec Święty. Natomiast dziś rano Papież Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej. W tym czasie Rada Kardynałów omawiała kwestie związane z reformą Kurii Rzymskiej. Jak zaznaczył ks. Lombardi chodzi o relacje dykasterii z Ojcem Świętym, koordynację ich prac, funkcje Sekretariatu Stanu i tak dalej... "Są to kwestie bardzo szerokie, złożone, co do których istnieje duża ilość przedstawionych sugestii i pomysłów. Obecnie kardynałowie będą pracować także nad tą tematyką" - zapowiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Ks. Lombardi zaznaczył, że ośmiu kardynałów - członków Rady nie są delegatami poszczególnych kontynentów. Są oni członkami kolegium biskupów, znającymi prawdziwe problemy Kościoła w różnych częściach świata i oczywiście cieszą się wielkim zaufaniem papieża. Odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy dodał, że Rada może poruszać także kwestie ekonomiczne, ale dotychczas ich nie podjęła.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~EFEB 12:34:04 | 2013-10-03
KS LOMBARDI PYTANY CZY WYPOWIEDZI PAPIEŻA FRANCISZKA DLA PRASY NALEŻY TRAKTOWAĆ JAKO OFICJALNE STANOWISKO KOŚCIOŁA ,ODPARŁ ŻE TO SĄ WŁASNE OPINIE PAPIEŻA.PRZYPOMINAĆ ZACZYNA     TO PARTYJNIACTWO NP. J. GOWIN BYŁ W PLATFORMIE OBYWATELSKIEJ ALE W WIELU KWESTIACH MIAŁ INNE STANOWISKO NIŻ PARTIA DO KTÓREJ NALEŻAŁ .DO CZASU AŻ UZNAŁ ŻE NIE MOŻE DO TAKIEJ PARTII NALEŻEĆ I Z NIEJ WYSTĄPIŁ I CHCE ZAŁOŻYĆ WŁASNĄ .

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook