Zmarł jeden z pionierów "Kościoła ukrytego"

(fot. upn.gov.sk)

We wtorek 10 września wieczorem zmarł w Bratysławie w wieku 89 lat dr Silvester Krčméry jeden z pionierów "Kościoła ukrytego" na Słowacji, organizator "małych kręgów" młodzieży, więzień polityczny.

 

Jego pogrzeb odbędzie się 17 września o godz. 13.30 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Bratysławie. W stolicy Słowacji trwają modlitwy w intencji tego wybitnego aktywisty katolickiego. Organizowane są też wieczory przypominające jego dzieło.


Silvester Krčméry urodził się 5 sierpnia 1924 r. w Trnave. Dzieciństwo i młodość przeżył w Bańskiej Bystrzycy. W 1943 roku poznał wybitnego chorwackiego jezuitę, Tomislava Kolakovićia (1906-1990) i został członkiem założonego przez niego stowarzyszenia "Rodzina". Osobowość i nauczanie tego duchownego, w tym dotyczące zaangażowania ludzi świeckich w Kościele, ale także znaczenia orędzia fatimskiego i modlitwy o nawrócenie Rosji wywarły wielki wpływ na Krčmérego.

 

Podjął studia medyczne najpierw w Bratysławie, a następnie w Paryżu i Pradze. W 1948 r. uzyskał dyplom lekarski. Od 1948 r. pracował jako dermatolog w Koszycach. Organizował ewangelizację studentów, zwłaszcza medycyny oraz robotników. Z tego powodu został aresztowany, a po trzech latach śledztwa skazany przez sąd wojskowy na 14 lat więzienia za "zdradę ojczyzny". Przed sądem wypowiedział słowa, które przeszły do historii: "Wy macie władzę, my mamy prawdę". Przeszedł przez wiele więzień. W 1964 r. wyszedł na wolność.

 

Przez 20 lat pracował jako lekarz w Bratysławie, a jednocześnie wraz z ks. Vladimírem Juklem zakładał kręgi ewangelizacyjne. Wraz z nim oraz innymi osobami w 1974 r. założył Instytut Świecki Fatima. Uczestniczył w wydawaniu religijnego samizdatu oraz organizowaniu małych kręgów katolików świeckich. W latach osiemdziesiątych wraz z ks. Juklem rozwinął działalność Świeckiego Ruchu Apostolskiego.

 

Od lat 60. utrzymywał bliskie kontakty z ówczesnym metropolitą krakowskim, kard. Karolem Wojtyłą. Jan Paweł II w 1991 r. przyznał mu order św. Sylwestra. Kiedy po "aksamitnej rewolucji" proponowano mu, by został ambasadorem w Watykanie, odmówił - twierdząc, że jest potrzebny ubogim i uzależnionym, wśród których prowadził pracę apostolską i charytatywną.

 

1 stycznia br. prezydent Słowacji, Ivan Gašparovič udzielił mu najwyższego odznaczenia, Order Ľudovíta Štúra I klasy. Jak zauważono w informacji Biura Prasowego Słowackiej Konferencji Biskupów, Silvester Krčméry zmarł w wigilię 10. rocznicy ostatniej wizyty bł. Jana Pawła II na Słowacji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook