Kościół i UE uczcą 50. rocznicę śmierci Schumana

Robert Schuman

Kościół katolicki i Parlament Europejski uczczą pamięć zmarłego przed 50 laty "ojca Unii Europejskiej", Roberta Schumana. Organizatorzy okolicznościowego sympozjum, rozpoczynającego się 5 września w Metzu, pragną przypomnieć, że Unia Europejska zawdzięcza swoje istnienie wizji i zdecydowanemu zaangażowaniu chrześcijańskiego polityka.

 

Sympozjum ku czci wielkiego francuskiego polityka katolickiego będzie przewodniczył kard. Philippe Barbarin z Lyonu, a organizatorem jest Instytut św. Benedykta Patrona Europy w Montigny-les-Metz.

 

>>Zobacz również: "R. Schuman vs. UE - problem z założycielem?"

W ramach tego spotkania, w niedzielę 7 września Mszy św. w katedrze św. Stefana w Metzu będzie przewodniczył kard. Peter Erdő, przewodniczący Konferencji Biskupich Unii Europejskiej (CCEE). Po liturgii wygłosi on referat na temat: "Europa Roberta Schumana - wspólnota narodów, zjednoczona przez korzenie chrześcijańskie".

Roberta Schumana uczci także Parlament Europejski w Strasburgu. W poniedziałek 8 września dla organizacji katolickich akademików UE wyda przyjęcie chadecki europarlamentarzysta Martin Kastler.

W latach 1958-1960 Robert Schuman był pierwszym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Dlatego, na krótko przed śmiercią, został uhonorowany przez Parlament Europejski tytułem "ojca Europy". Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny wielkiego Europejczyka, zmarłego 4 września 1963 r. w Scy-Chazelles w Lotaryngii.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook