Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

(fot. benefit of hindsight / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich odbyła się 23 sierpnia na Jasnej Górze. Spotkanie było elementem przygotowania do nowego roku szkolnego i III Tygodnia Wychowania. Na tegoroczne motto pracy w szkołach wybrane zostały m.in. słowa papieża Franciszka o tym, że wiara i miłość do Jezusa pomagają budować prawdziwe i głębokie relacje międzyludzkie.


Bp Wojciech Polak, sekretarz Episkopatu Polski mówił o wychowaniu do wiary i o odpowiedzialności nauczycieli za kształtowanie dojrzałej wiary, do czego nawiązuje także tegoroczny list Episkopatu na rozpoczęcie roku szkolnego. - Szczególną wartością, w oparciu o którą i do której należy wychowywać młode pokolenie, jest wiara - czytamy m.in. w liście Episkopatu.

 

W kazaniu podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej bp Polak podkreślił, że "w trwającym Roku Wiary tutaj, u stóp Maryi, Jasnogórskiej Pani, Kobiety Wiary, upraszamy dla nas, dla naszych wspólnot, dla naszych kolegów i koleżanek nauczycieli i wychowawców, serca pełne wiary. Tak ich nam potrzeba, aby nie zwątpić, nie zawahać się, nie zatrzymać w drodze".

 

Sekretarz generalny Episkopatu zauważył, że "jest to piękna, ale i wymagająca droga, oparta na słuchaniu i widzeniu". - Albowiem tożsamość szkoły katolickiej, jak mówił w Stanach Zjednoczonych papież Benedykt XVI, nie jest po prostu sprawą liczby uczniów katolickich, to raczej kwestia przekonania, czy naprawdę wierzymy, że tylko w Misterium Słowa Wcielonego wyjaśnia się tajemnica człowieka? Czy naprawdę jesteśmy gotowi zawierzyć całe nasze jestestwo, intelekt i wolę, umysł i serca - Bogu, czy akceptujemy prawdę objawioną przez Chrystusa, czy wiara jest naprawdę obecna w naszych uczelniach i szkołach? Czy wyraża się tam żywo w liturgii, w sakramentach, przez modlitwę, dobre uczynki, troskę o sprawiedliwość i szacunek dla stwórczego dzieła Boga? - mówił kaznodzieja. Podkreślił, że jedynie w ten sposób dajemy świadectwo o znaczeniu tego, kim jesteśmy i w co tak naprawdę wierzymy.

 

Ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich podkreślił, że w Polsce wciąż potrzebna jest praca nad formowaniem świadomości o potrzebie wychowywania. Temu służy m.in. III Tydzień Wychowania, który odbędzie się od 15 do 21 września. "Szkoły mają formować osobowość człowieka, pokazywać mu wartości życia, które są bardzo ważne szczególnie w dzisiejszym świecie, gdzie jesteśmy bombardowani różnymi rzeczami a młody człowiek czuje się zagubiony. Musimy mu pokazywać właściwą drogę", podkreślił ks. Latawiec. Jego zdaniem to dlatego tak ważna jest też formacja nauczycieli i ukazanie im do czego są powołani.

 

W tym roku dyrektorzy szkół katolickich w sposób szczególny w omawianych zagadnieniach skupili się problemach psychologicznych. Mowa była m.in. o kompetencjach psychologicznych w kierowaniu szkołą, której fundamentem są wartości głoszone przez Kościół czy o dylematach prawno-etycznych w umowie o pracę. Przedstawione zostały także materiały formacyjno-edukacyjne na rok szkolny 2013/2014.

 

Dyrektorzy modlili się w intencji polskiej oświaty o zaprzestanie ciągłych reform i zmian rujnujących szkolnictwo i system wychowania.

 

Nieprzypadkowe jest miejsce, w którym dyrektorzy spotykają już od 8 lat. Matka Boża Jasnogórska jest Patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce.

 

W kraju mamy już prawie 600 szkół katolickich różnego szczebla. Pozostają one pod opieką Konferencji Episkopatu Polski. Rada Szkół zrzesza szkoły katolickie prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które zostały uznane za katolickie dekretem biskupa diecezjalnego i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook