Episkopat apeluje o podjęcie abstynencji

(fot. Christina Ann VanMeter / Foter / CC BY-NC)

O podjęcie abstynencji z pobudek patriotycznych i społecznych - zaapelował Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Apel ma być odczytany w najbliższą niedzielę w kościołach w całym kraju z okazji obchodzonego w sierpniu miesiąca trzeźwości.

 
"Pamiętajmy, że sierpień jest miesiącem, w którym przeżywamy wiele ważnych świąt maryjnych i rocznic narodowych. Niech abstynencja będzie jedną z form podkreślenia doniosłości tych dni. Nie zamykajmy oczu na zagrożenia, które niszczą życie milionów rodzin, osłabiają Kościół i całą naszą ojczyznę. Nie lekceważmy bólu i cierpienia dzieci, żon i matek, bezmiaru ich smutku, rozpaczy, utraconej nadziei i zaprzepaszczonych marzeń. Nie przechodźmy obojętnie obok tych problemów. Niech abstynencja stanie się odważnym znakiem naszej troski o życie narodu" - apelują jego autorzy.
 
Podkreślają jednocześnie, że abstynencja jest spełnieniem prośby bł. Jana Pawła II wołającego "o nową wyobraźnię miłosierdzia", która chroni nie tylko ciało i psychikę człowieka, ale zwłaszcza życie duchowe".
 
"Podjęcie abstynencji jest również spełnianiem jednego z ważnych przyrzeczeń, zawartych w Jasnogórskich Ślubach Narodu. Dziękujemy wszystkim, którzy mimo trudności potrafią złożyć dar abstynencji. Dziękujemy za waszą odwagę i poświęcenie, za wytrwałość i odpowiedzialność. Prosimy wszystkich, aby włączali się w lokalne i ogólnopolskie inicjatywy na rzecz trzeźwości. To jedna z najważniejszych spraw dla przyszłości Kościoła i naszego narodu" - czytamy w apelu.
 
Autorzy apelu piszą, że Polacy wydali w ubiegłym roku ponad 30 miliardów złotych na alkohol. Spożycie alkoholu na osobę od 15. roku życia wynosi 13,6 litra. Należy do tego dodać od 2 do 3 litrów alkoholu nierejestrowanego. "To nie są jednostkowe problemy, to jest wielki problem społeczny" - czytamy w apelu.
 
Nawiązując do tegorocznego hasła abstynencji: "Ojciec - świadek wiary i trzeźwości", jego autorzy podkreślają, że wielu ojców nie wypełnia właściwie swojej misji: nie zachowują umiaru, ulegają towarzyskiemu przymusowi picia. "Nic nie usprawiedliwia społecznej tolerancji dla upijania się, naszego łaskawego przyzwolenia na to kompromitujące zachowanie. Zwłaszcza jeśli dotyczy to ojców, opiekunów, wychowawców, duszpasterzy i innych osób obdarzonych społecznym autorytetem" - głosi apel.
 
Rodzina, której misją jest wychowywanie młodego pokolenia do trzeźwości, musi być - jak podkreślają autorzy apelu - "otoczona opieką i wsparciem władz centralnych i samorządowych". "Trzeba tworzyć warunki prawne i społeczne sprzyjające ochronie trzeźwości, sprzyjające rozwojowi zdrowej rodziny i nowoczesnego społeczeństwa, w oparciu o wskazania współczesnych badań naukowych. Konieczny jest więc zakaz reklamy i promocji alkoholu. Nie można w tej sprawie ulegać lobbystom twierdzącym, że stracą na tym cenne inicjatywy sponsorowane przez producentów alkoholu" - apelują jego autorzy.
 
Podkreślają jednocześnie, że potrzeba nam dzisiaj odwagi i szczerości w walce o trzeźwość. "Hipokryzją władz i służb publicznych jest komentowanie kolejnych tragedii spowodowanych przez pijane osoby, gdy jednocześnie robi się tak niewiele, aby powstrzymać falę negatywnych zjawisk. Hipokryzją dziennikarzy jest podawanie zatrwożonym głosem informacji o tysiącach pijanych kierowców, jeżeli to właśnie w mediach alkohol ukazywany jest jako podstawa dobrej zabawy, nieodłączny element przeżywania emocji sportowych, czy wypoczynku po pracy" - głosi apel. 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~leszek 22:03:25 | 2013-07-30
------------
Autorzy apelu piszą, że Polacy wydali w ubiegłym roku ponad 30 miliardów złotych na alkohol. Spożycie alkoholu na osobę od 15. roku życia wynosi 13,6 litra. Należy do tego dodać od 2 do 3 litrów alkoholu nierejestrowanego
----------
O kurka wodna. Zawsze mnie ciekawi kto wypija te moje 13.6 (15.6-16.6) litra. Chętnie bym poznał tego szlachetnego człowieka i uścisnął mu rękę. Ale nie uważam, że jest to dostateczny powód aby domagać się ode mnie wątroby do przeszczepu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Effa 21:00:06 | 2013-07-30
~What for? - też tak uważam......i ten który ma "ksywę" Flaszka..... Skoro od ojca w rodzinie oczekuje sie przykładu... to chyba od biskupa tym bardziej....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~what for? 19:22:05 | 2013-07-30
Co roku czytany jest w sierpniu list o trzeźwości. Teraz nazywa się to apel o abstynencji. Niech sami biskupi się do niego zastosują, np ten, co spowodował wypadek i wjechał w słup po pijaku

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~xxx 17:03:26 | 2013-07-30
Może właśnie dlatego, że masz tak wiele "imprez rodzinnych" powinieneś pomyśleć nad abstynencją? To jest właśnie wyrzeczenie. Biskupi apelują, ale Ty nie musisz się stosować. Ja jako kapłan mam zamiar podjąć abstynencję :) Pozdrawiam!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~szyderca 16:58:45 | 2013-07-30
@PO:

Trochę za mało wykrzykników (tylko 19) jak na tak długi tekst. Następnym razem daj więcej.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~PO 16:40:45 | 2013-07-30
Apel Biskupów o abstynencję od alkoholi w miesiącu sierpniu uważam za brak poczucia rzeczywistości ! Sierpien to czas urlopów !!! Podczas urlopu odwiedza się rodzinę i przyjaciół !!! Przy tej okazji piję się lampkę wina czy kieliszek koniaku !!! Tak było, tak jest i tak będzie !!! Jako katolik nie przejmuje się wołaniem Biskupów !!! Mogą ustalać prawa, ale dla siebie !!!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook