Papież Franciszek: ŚDM w 2016 r. w Krakowie!

Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce - ogłosił papież Franciszek podczas Mszy św. wieńczącej 28. Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro.

 

W przemówieniu przed modlitwą "Anioł Pański" Ojciec Święty powiedział: - Dziękuję wam, drodzy młodzi, za wszystkie radości, jakich dostarczyliście mi w tych dniach. Każdy z was jest w moim sercu!

 

ŚDM w Krakowie na Facebooku »


Papież podziękował abp. Oraniemu Tempeście i kard. Stanisławowi Ryłce za skierowane do niego słowa. - Dziękuję również wam, drodzy młodzi, za wszystkie radości, jakich dostarczyliście mi w tych dniach. Każdy z was jest w moim sercu! - powiedział papież.

 

 

Więcej »

 

 

Nawiązując do słów modlitwy "Anioł Pański" przypomniał, że wspominamy w niej wydarzenie, które na zawsze zmieniło historię ludzkości. - Otrzymawszy łaskę bycia Matką Słowa Wcielonego, nie zatrzymała tego daru dla siebie. Wyruszyła, wyszła ze swojego domu i udała się w pośpiechu, aby wesprzeć swoją krewną Elżbietę, która potrzebowała pomocy. Uczyniła gest miłości, miłosierdzia, konkretnej służby, niosąc Jezusa, którego miała w swym łonie" - mówił papież i postawił wszystkim Maryję za wzór.

 

- Prośmy Matkę Bożą, aby pomagała również nam dawać radość Chrystusa członkom naszych rodzin, naszym kolegom, przyjaciołom, wszystkim. Nigdy nie bójcie się być wielkoduszni względem Chrystusa. To się opłaca! Wychodzić i iść odważnie i z wielkodusznością, aby każdy człowiek mógł spotkać Pana - zachęcał papież.

 

Na zakończenie Ojciec Święty powiedział: "Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce. Przez matczyne wstawiennictwo Maryi prośmy o światło Ducha Świętego na drogę, która nas poprowadzi ku temu nowemu etapowi radosnego świętowania wiary i miłości Chrystusa".

 

Wcześniej w słowach skierowanych do papieża Franciszka, odpowiedzialny z ramienia Stolicy Apostolskiej za organizację tych Dni, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisław Ryłko podkreślił, że były one wielki zasiewem ewangelicznym. Około 300 biskupów wygłosiło katechezy w 27 językach. Na wydarzenie to składała się modlitwa w milczeniu, pojednanie z Bogiem w sakramencie pokuty, radość wspólnego świadectwa wiary, podejmowanie dojrzałych decyzji na całe życie - małżeństwa, drogi powołania kapłańskiego czy zakonnego.

 

Kard. Ryłko wyraził Ojcu Świętemu wdzięczność za jego osobiste świadectwo wiary i proste słowa, trafiające do serc młodych. Pobudzają one do podejmowania dzieła ewangelizacji. Podziękował też za przewodniczenie tym Światowym Dniom Młodzieży.

 

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich przypomniał, że wyboru Rio de Janeiro dokonał papież-senior Benedykt XVI. Wyraził jemu wdzięczność za przygotowanie duchowe do tego spotkania. Podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży są "opatrznościowym darem" bł. Jana Pawła II, a ich uczestnicy oczekują na jego kanonizację i poprosił papieża Franciszka o udzielenie błogosławieństwa młodym wyruszającym z misją w świat.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (19)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Alfista 13:12:30 | 2013-08-29
Niedawno zakończone Światowe Dni Młodzieży w Brazylii przyniosły wielomilionowe zaległości finansowe. Ich wysokości nie ujawniono. Obecnie archidiecezja w Rio rozprzedaje majątek, aby uzyskać fundusze na ich pokrycie.

Organizatorzy spotkania młodych z papieżem Franciszkiem I szacowali, że koszt ŚDM wyniesie 350 mln dolarów, z czego 100 mln pokryć miały rządowe dotacje. Jak donosi największy brazylijski dziennik Folha de S. Paulo, aby zaspokoić wierzycieli kuria w Rio sprzedała już za 46 mln reali (61,5 mln zł) Dom Biednych im. Matki Bożej z Copacabana, w którym wcześniej mieścił się prowadzony przez franciszkanów szpital św. Franciszka, a obecnie szpital Quinta D’Or.

Bp Paulo Cezar Costa, przewodniczący komitetu organizacyjnego ŚDM w Rio 2013, przyznaje, że aby pokryć resztę długów planuje się dalszą sprzedaż części majątku brazylijskiego Kościoła.

Organizacja wszystkich poprzednich światowych spotkań młodych również wiązała się z wielomilionowymi stratami finansowymi. Po spotkaniu w Paryżu w 1997 r. pozostało 25 mln dolarów długu, zaś impreza w Toronto w 2002 r. przyniosła 30 mln dolarów zadłużenia.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 22:56:33 | 2013-07-29
Rozumiem, że papież, który w Brazylii posługiwał się portugalskim (mało używanym językiem w skali świta) w Polsce będzie mówił po polsku :)

...
@Bebe3
To może być trudne. Choćby z bardzo prostej i logicznej przyczyny: bliżej językowi portugalskiemu do hiszpańskiego, niż polskiemu do hiszpańskiego, bo tamte są jakby romańskie, a polski jest jakby słowiański :D. Nie każdy ma talent językowy Benedykta XVI, który nauczył się języka polskiego. Byłoby miło, ale czy naprawdę wolno tego żądać albo w braku znajomości naszego niełatwego do nauczenia się języka upatrywać braku szacunku do Polaków?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ks. Adam Kaczor 22:34:00 | 2013-07-29
Drodzy Przyjaciele

Przygotowując się (przygotowujemy się wszyscy, bez wyjątku) do ŚDM Kraków 2016 nie zapominajmy, że mamy do odrobienia bardzo ważne zadanie z Rio. Są nim słowa Ojca Świętego Franciszka, które skierował do nas wszystkich na plaży Capocabana.

Uważam, że jako Gospodarze następnych ŚDM powinniśmy w sposób szczególny wcielić je w naszą codzienność. Słowa: "IDŹCIE, BEZ OBAWY, ABY SŁUŻYĆ" oraz inne, nie mniej ważne, niech staną się naszym chlebem powszednim.

http://papiez.wiara.pl/Franciszek/Rio/Homilie


Serdecznie pozdrawiam
ks. Adam Kaczor

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alfista 09:25:50 | 2013-07-29
Myślę, że w ciągu trzech lat dopracują choreografię bo teraz wygląda to błazeńsko:
https://www.youtube.com/watch?feature=pla<x>yer_em<x>bedded&v=zo_1_WZ5DmA#at=33
Ciekawe czy o. Pio byłby posłuszny takim purpuratom?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Bebe3 08:39:11 | 2013-07-29
Rozumiem, że papież, który w Brazylii posługiwał się portugalskim (mało używanym językiem w skali świta) w Polsce będzie mówił po polsku :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 08:21:27 | 2013-07-29
brak entuzjazmu w głosie papieża .... a nawet dwóch słów w języku polskim .... nie szanuje nas Franciszek, nie szanuje :)

...
@maruderis
Nie przesadzasz trochę? Mógł być zbyt zmęczony, żeby wycinać hołubce celem zadowolenia spragnionych jeszcze większego entuzjazmu :-) A języków używa dwóch, już wyjaśnił, dlaczego, więc o co to halo?
Błagam, nie piszcie tu takich rzeczy, bo w końcu wezmą nas, Polaków, za kompletnych malkontentów. Pada - źle, słońce świeci - źle, w dodatku wina organizatorów ;)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zdegustowany 08:10:53 | 2013-07-29
juz kiedyś o tym pisałem ale dla mnie kościół z krakowskim na czele któremu się nie chce nawet stworzyć strony pod adresem karolwojtyla.pl (choć dostał taką ofertę, jak tu już ktos wspominał), to trochę dziwnie i niepoważnie wygląda.. Skoro nie chce im się zrobić tak prostej sprawy to co dopiero mówić o dniach młodzieży.. Ciekawe co by Franciszek powiedział o traktowaniu swojego poprzednika, gdyby podesłać mu ten adres do wgłądu. Co będzie jesłi za jakiś czas pojawią się tam odnośniki do stron dla dorosłych np??? Czy nie mam racji???

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Barbyrka 22:30:57 | 2013-07-28
O kobietach szafarkach Najświętszego Sakramentu - nie śmiałabym kpić. Wyrażam pragnienie mojego serca. Poza tym nasz episkopat ma czego się uczyć od zgromadzenia w Rio: radości w przepowiadaniu Dobrej Nowiny i zaprzestania zastraszania wiernych.

...
Mam nadzieję, że w polsce nigdy Kościół się tak nie zdegeneruje, zeby dopuścić kobiety do rozdawania Komunii Świętej.
Radość w przepowiadaniu jak najbardziej wskazana, pod warunkiem, że nie jest pustosłowiem. Ze straszeniem wiernych się nie spotkałam, no chyba że dla niektórych mówienie o grzechu i o wymaganiach Boga jest straszeniem. W końcu mozna z radością wołać do ludzi, żeby się niczym nie martwili i nie przejmowali, bo Bóg ich kocha takich jakimi są.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~anioł 22:22:27 | 2013-07-28
O kobietach szafarkach Najświętszego Sakramentu - nie śmiałabym kpić. Wyrażam pragnienie mojego serca. Poza tym nasz episkopat ma czego się uczyć od zgromadzenia w Rio: radości w przepowiadaniu Dobrej Nowiny i zaprzestania zastraszania wiernych.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Barbyrka 21:10:11 | 2013-07-28
Brawo! Może do tego czasu i w Polsce szafarzami nadwyczajnymi Komunii Świętej będą również kobiety! Tak pięknie Komunię rozdawały w Rio kobiety!

...

Daruj sobie takie kpiny!

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook