Trzy słowa

fot. Milo/ Foter.com/ (CC BY-NC-SA 2.0)

Słuchałem dziś z uwagą słów Papieża Franciszka wygłoszonych na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Rio. I kolejny raz czułem się przygniecony dobrocią mojego Ojca.

Słowa św. Pawła: "Stałem się niewolnikiem wszystkich" i późniejszy rozwój sytuacji pokazują, że jeśli nadal będziemy podchodzili do ewangelizacji w sposób biznesowy - kto, dla kogo i ilu pozyska, nie będziemy głosić Chrystusa ale Lęk, który będzie nam towarzyszył. Lęk o to co powiedzą inni, a nie troskę o to co inni ode mnie otrzymają. Co dam im w darze.

Trzy słowa Franciszka i przesłanie: "Idźcie bez obawy, aby służyć." dają nam jasne wytyczne, że wiara to wybór drogi Pana. Nie pobocznej, wygodniejszej dróżki, lecz często wąskiej ścieżki, którą mamy kroczyć i zapraszać do tej wędrówki Braci i Siostry. Ta droga nie ma granic. Ewangelia jest dla wszystkich, a nie dla niektórych. Nie dla tych, którzy robią tak czy inaczej - ale dla wszystkich. Oduczmy się w końcu oceniania drugich i patrzenia na ludzi przez pryzmat "naszej" wiary. Wiara i Ewangelia jest jedna i jest dla wszystkich.

Mamy to robić zawsze. Mamy robić święty raban nie wtedy kiedy mamy czas, bądź kiedy wypada. "Jezus powiedział idźcie i nauczajcie wszystkie narody." - tu i teraz.

Franciszek mocno akcentuje fakt, że to my - młodzi ludzie, posiadamy dwa aktywa, które są niezbędne do skutecznej ewangelizacji: Kreatywność i akywność. To dwie postawy, tak naturalnie, nam bliskie. W końcu Papież kładzie przed Tobą całą Ewangelię w słowach: "Najlepsze narzędzie ewangelizacji młodych to - młodzi. (...) Kto ewangelizuje jest ewangelizowany."

Słucham i tak sobie myślę jak wielkim bezsensem są te wszystkie bitwy na naszym, krajowym podwórku. To miarkowanie wiary, które tak mocno widoczne jest chcociażby w środowiskach akademickich. To dotyczy także mnie. Mnie też Franciszek poucza dziś mówiąc o tym, że kiedy wspólnie podejmujemy wyzwania jesteśmy MOCNI. Mocni w Duchu właśnie! Nie jesteśmy powołani do życia w izolacji, w swoim azylu, lecz do wędrówki. Do podróży podczas której wiele razy upadniemy.


Jezus nie kalkulował niczego. Nie mówił o tym, że ktoś kogoś oczernia, lecz kochał tak samo sprawiedliwego jak i tego, który błądzi. Do mnie i do Ciebie skierował nakaz ewangelizacji. Nakaz, który - jak przypomniał Franciszek, "wynika z siły miłość. Z faktu, że Jesus sam pierwszy przyszedł do nas i dał nam nie trochę, ale całego siebie. Dał nam swoje życie, aby ukazać nam miłość i miłosierdzie Boga."

Kto przekazuje radość wiary, otrzymuje radość.
Idźmy, bez Lęku, aby służyć!

Tego sobie i Tobie życzę,
Amen.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Grzegorz Kramer SJ 23:25:08 | 2013-07-28
Jak ja lubię proste teksty w gąszczu internetowym. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Krzysztof Kołacz 22:06:13 | 2013-07-28


Czy Autor zna Mocnych w Duchu z Łodzi?:)

... Jak najbardziej :-) Nazwa zespołu była jednak najbardziej adekwatna do wyrażenia myśli.

Pozdrawiam serdecznie, KK

To możemy sobie podać ręce:) A treść artykułu - mocna w duchu:)

... Miło mi :-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Krzysztof Kołacz 21:07:51 | 2013-07-28
Czy Autor zna Mocnych w Duchu z Łodzi?:)

... Jak najbardziej :-) Nazwa zespołu była jednak najbardziej adekwatna do wyrażenia myśli.

Pozdrawiam serdecznie, KK

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook