Biskupi ws. "małżeństw" homoseksualnych

Radio Watykańskie
(fot. philippe leroyer / Foter / CC BY-NC-ND)

Brytyjska ustawa rozciągając definicję małżeństwa również na pary homoseksualne zmienia prawo, które od wieków chroniło tę instytucję. Zrywa bowiem dotychczasowy związek prawny między małżeństwem a wzajemnym uzupełnianiem się płci. W jego centrum nie stoi już otwarcie się na rodzenie dzieci ani odpowiedzialność ojca i matki za ich wychowanie. Dlatego takie prawodawstwo jest dla Kościoła katolickiego z zasady nie do przyjęcia. Zwracają na to uwagę biskupi Anglii i Walii w oświadczeniu wydanym po podpisaniu przez królową kontrowersyjnej ustawy.


Katolicki episkopat przypomina, że niepokój budził już pośpiech, z jakim rząd naciskał na uchwalenie przez parlament ustawy o gejowskich "małżeństwach".

 

Biskupi są wdzięczni tym parlamentarzystom, którzy starali się wprowadzić do projektu poprawki w obronie wolności religijnej. Obawy budził zwłaszcza brak skutecznej ochrony Kościołów nie zgadzających się, by zawierały w nich małżeństwo osoby tej samej płci. Poprawki wniesione w Izbie Lordów ochronę tę wzmocniły.

 

Episkopat wyraża też uznanie dla rządowej poprawki, według której nikogo, kto dyskutuje nad zasadnością "małżeństwa" osób tej samej płci, nie można oskarżać o szerzenie nienawiści do homoseksualistów. Jednak innych proponowanych poprawek nie przyjęto. W szczególności dotyczy to szkół wyznaniowych, którym nie zapewniono wyraźnie możliwości dalszego nauczania o małżeństwie zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi. Biskupi domagają się zachowania w tym względzie tradycyjnej w Wielkiej Brytanii wolności opinii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~mr 11:27:07 | 2013-07-19
@~wawa: sugestia o papieżu jest spekulacją. Szanujmy poziom dyskusji.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~fk 11:05:44 | 2013-07-19
Ja widać nikt się biskupami w W. Brytanii specjalnie nie przejął.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wawa 10:47:21 | 2013-07-19
Co z tych oświadczeń biskupów angielskich, skoro szef Banku Watykańskiego to czynny homoseksualista. Został mianowany na to stanowisko przez papieża Franciszka. Pisze o tym włoski watykanista w jednej z gazet. Lobby homoseksualne jest w Kościele silne i kto wie, czy nie ma wsparcia w samym papieżu.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook