Narodowa Pielgrzymka Węgrów na Jasnej Górze

Narodowa Pielgrzymka Węgrów na Jasnej Górze
(fot. zkvrev / flickr.com)
KAI / slo

Trzecia Narodowa Pielgrzymka Węgrów przybyła na Jasną Górę. Spotkanie jest okazją do wspólnej modlitwy o ożywienie wiary w Europie i wyrazem przyjaźni polsko-węgierskiej. Jako wotum Madziarzy złożyli kopię figury Matki Bożej z Csiksomlyó - największego na świecie sanktuarium maryjnego Węgrów.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza św. celebrowana w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Józsefa Tamása z Alba Iulia w Rumunii, na terenie której znajduje się Csiksomlyo. W kazaniu biskup mówił o konieczności powrotu do Maryi, która jest wielkim wzorem i szczególną pośredniczką. - Bądźmy pełni zaufania do Niej, prośmy, by Ona się za nami wstawiała. Kiedy na Nią patrzymy, widzimy tę troskę o nas, którzy potrzebujemy tej jej matczynej miłości - mówił bp Tamás i prosił: "Drodzy pielgrzymi, módlmy się do Maryi, bądźmy Jej prawdziwym dziećmi".

Na początku Mszy św. na ręce przeora Jasnej Góry została przekazana jako wotum kopia figury Matki Bożej z Csiksomlyó. To także wyraz wdzięczności za otrzymaną rok temu od paulinów z Częstochowy kopię jasnogórskiego obrazu.

Sanktuarium maryjne narodu węgierskiego w Csiksomlyó w Siedmiogrodzie na terenach Rumunii prowadzą franciszkanie. Kult Matki Bożej w tym miejscu sięga roku 1567 r., kiedy to w darze wdzięczności dla Maryi za ocalenie wiary Węgrzy złożyli śluby wytrwania w wierze ojców. Figura ma 2,27cm wysokości. Przedstawia Niewiastę obleczoną w słońce, na ramieniu trzymającą Dzieciątko Jezus.

DEON.PL POLECA

W specjalnym przesłaniu na dzisiejszą uroczystość przekazania figury prowincjał franciszkanów o. Orbán Szabolcs napisał: "Niech wzajemna wymiana kopii cudownego wizerunku i cudownej figury umocni relacje pomiędzy obydwoma sanktuariami, niech wszystkim ludziom dobrej woli przypomina o naszych chrześcijańskich korzeniach i przyjaźni polsko-węgierskiej".

O. Szabolcs podkreślił, że Węgrzy zdają sobie sprawę, że dla polskiego narodu Częstochowa jest wyjątkowym miejscem. - Tu znajduje się "świątynia narodu" zwana Jasną Górą i jest oczywiste, że źródłem światła nadziei jest obecny tu cudowny wizerunek Maryi. Podobną funkcję w życiu narodu seklerskiego oraz Węgrów rozproszonych w całym świecie pełni sanktuarium w Csiksomlyó. W obu sanktuariach Najświętsza Maryja Panna napełniała wiarą i dawała nadzieję przybywającym tam pielgrzymom. Jasna Góra stała się dla naszych polskich braci basztą obronną wiary, inteligencji, kultury i wszystkiego, co określa świadomość narodową, podobnie jak Csiksomlyó dla narodu seklerskiego i Węgrów na całym świecie - napisał w przesłaniu przełożony franciszkanów.

Celem narodowych pielgrzymek Węgrów jest przypomnienie, że oba narody łączy bardzo wiele, a przede wszystkim: wiara katolicka, historia i dzieje Zakonu Paulińskiego, który powstał na Węgrzech i stamtąd przybył do Polski.

O. Botond Bator, przełożony węgierskiej prowincji paulinów podkreśla, że dziś w Europie konieczna jest jedność zwłaszcza na modlitwie. - Myślę, że teraz w Europie najbardziej potrzebujemy wzajemnej pomocy. Ta pomoc to powiązanie przede wszystkim na płaszczyźnie wiary i musimy tego bardzo pilnować. Dlatego zaczęliśmy trzy lata temu i musimy to kontynuować - powiedział o. Bator.

Bp Miklós Beer, ordynariusz diecezji Vác podkreślił, że przyjazd na Jasną Górę w Roku Wiary ma szczególne znaczenie w pogłębieniu i umocnieniu miłości do Boga. - W Roku Wiary przyświeca nam intencja, by naśladując ojców umacniać wiarę i to, co łączyło narody polski i węgierski, jak święci: św. Kinga, św. Jadwiga czy bł. Jan Paweł II - powiedział bp Beer. Biskup był proboszczem parafii w Márianosztra, skąd paulini przybyli na Jasną Górę. To dlatego, jak podkreślił, bardzo chciał przybyć do częstochowskiego sanktuarium.

Trzecia narodowa pielgrzymka Węgrów przebiega pod hasłem: "Odnowa duchowa z czystych źródeł". Uczestniczy w niej prawie 800 osób. Do Polski pielgrzymi przyjechali specjalnym pociągiem.

Dziś jeszcze Węgrzy złożą wieńce przy "Studni Bł. Euzebiusza - Przyjaźni Polsko-Węgierskiej" i przy Epitafium Smoleńskim. Wezmą tez udział w koncercie w Sali o. Kordeckiego. Dzień zwieńczy Apel Jasnogórski i czuwanie modlitewne do godz. 23.00.

Jutro udadzą się do Krakowa, gdzie najpierw nawiedzą Wawel a potem specjalnymi tramwajami przejadą do Łagiewnik, by tam w Sanktuarium bł. Jana Pawła II uczestniczyć we Mszy św.

Po raz pierwszy Węgrzy z pielgrzymką narodową na Jasną Górę przybyli w 2011 roku, by symbolicznie przekazać Polsce przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Narodowa Pielgrzymka Węgrów na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.