ŚDM poprzedzi Tydzień Misyjny z Dniem Polskim

Światowe Dni Młodzieży poprzedzi Tydzień Misyjny z Dniem Polskim, którego areną będzie Kurytyba, stolica Polonii brazylijskiej - zapowiada w rozmowie z KAI ks. Kazimierz Długosz SChr, obecnie prowincjał prowincji południowoamerykańskiej Towarzystwa Chrystusowego. 19 lipca w Kurytybie zaplanowano jako Dzień Polski.


Kurytyba przez organizatorów ŚDM została wyznaczona jako miasto przyjmujące grupy przybywające z Polski i Ukrainy. Według informacji podanych przez Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii - ks. Zdzisława Malczewskiego SChr, przybędzie tu z kraju ok 400 młodych Polaków, którym będzie towarzyszyło czterech polskich biskupów, m.in. bp Kazimierz Gurda z Kielc.

 

- Kurytyba gościć będzie także grupy młodzieży polonijnej. Wiele z nich znajdzie schronienie w parafiach prowadzonych przez chrystusowców - mówi ks. Długosz. Podkreśla, że miejscowa młodzież z "dużą radością podjęła się zadania organizacji pobytu swych rówieśników", nawiązując już pierwsze kontakty mailowe, czy za pomocą Skype`a.

 

19 lipca zaplanowany został jako Dzień Polski, ze spotkaniem młodzieży w Kurytybie w parku imienia Jana Pawła II, utworzonym przez Rafaela de Macedo Grece, prefekta Kurytyby dla upamiętnienia wizyty Ojca Świętego w 1980 r.

 

Polska Misja Katolicka w Brazylii z siedzibą w Kurytybie jest odpowiedzialna za wydarzenia polonijne o charakterze religijno-kulturalnych, które się tam odbywają. Oprócz pomnika Jana Pawła II i Mikołaja Kopernika, w Kurytybie znajdują się także domy wybudowane przez pierwszych polskich emigrantów w stanie Parana. Urządzone są w nich wystawy obrazują życie codzienne pierwszych emigrantów. W centrum parku stoi dom, w którym jest kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej.


Organizatorzy ŚDM spodziewają się nawet kilku milionów uczestników.

 

- Dla wielu dużym problemem jest bariera finansowa. Aby dojechać do Rio de Janeiro, Kurytyby czy innego miasta, trzeba pokonać często tysiące kilometrów. Brazylia nie jest tanim krajem i wielu przerażają koszty biletów i w ogóle wydatków. Aby temu zaradzić, w parafiach organizowane są festyny oraz loterie mające na celu zdobycie potrzebnych funduszy - wyjaśnia ks. Kazimierz Długosz.

 

Ks. Kazimierz Długosz pochodzi z Kielc. W 1982 r. w Poznaniu wstąpił do zgromadzenia księży chrystusowców. Od ponad 20 lat pracuje w Brazylii. Obecnie jest prowincjałem prowincji południowoamerykańskiej Towarzystwa Chrystusowego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook