Watykan z uwagą śledzi protesty w Brazylii

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Watykan z uwagą śledzi masowe protesty w Brazylii. Zapewnił o tym dziennikarzy ks. Ciro Benedettini, zastępca rzecznika prasowego Stolicy Apostolskiej. Zapytany o to, jakie skutki mogą mieć obecne protesty na mający się odbyć pod koniec lipca w Rio de Janeiro Światowy Dzień Młodzieży (ŚDM), ks. Benedettini nie odpowiedział.


Wcześniej, 20 czerwca, arcybiskup Rio de Janeiro, Orani Tempesta, odparł spekulacje, że masowe protesty mogłyby zaszkodzić ŚDM. Zgodnie z planami, 22 lipca przyjedzie do Brazylii z pierwszą, trwającą tydzień, podróżą zagraniczną, papież Franciszek. Ojciec Święty będzie uczestniczył w ŚDM w dniach 23-28 lipca w Rio de Janeiro.

 

Tymczasem protesty, w których w ubiegłym tygodniu wzięło udział ponad dwa miliony Brazylijczyków w ponad 400 miastach, trwały jeszcze do wczoraj wieczorem. W Rio de Janeiro, Sao Paulo i innych miastach po raz kolejny wyszli ludzie na ulice protestując przeciwko polityce rządu. Wieczorem 20 czerwca, w starciach między protestującymi i policją rannych zostało ponad 60 osób.

 

Abp Tempesta, który jednocześnie kieruje lokalnym komitetem organizacyjnym ŚDM, stara się uspakajać obawy o przebieg ŚDM. Zapewnił, że wice i demonstracje odbywają się tylko w "określonych miejscach" i są kontrolowane przez policję. Troskę abp. Tempesty budzą jednak “pewne grupy", które wchodzą między demonstrantów tylko po to, żeby doprowadzić do starć z policją. Brazylijski hierarcha podkreślił, że jeszcze raz zwrócił się do władz państwowych z prośbą o zagwarantowanie bezpieczeństwa dla papieża i uczestników ŚDM. Według mediów brazylijskich, w celu ochrony wszystkich uczestników spotkania rząd tego kraju pośle do stolicy dodatkowo dziewięć tysięcy żołnierzy.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook