Obama wini katolickie szkoły za niepokój

(fot. PAP/EPA/MICHAEL SOHN)

Gwałtowną krytykę wzbudziło przemówienie prezydenta Baracka Obamy, który podczas wizyty w północnoirlandzkim Belfaście skrytykował katolicki system szkolnictwa i porównał funkcjonowanie szkół religijnych do systemu segregacji rasowej, jaki istniał kiedyś na Głębokim Południu w USA.

 

Obama stwierdził podczas spotkania z młodzieżą w ratuszu miejskim, że jedną z podstawowych przeszkód w procesie pokojowym w Irlandii Północnej jest fakt, że miasta i szkoły są podzielone. "Jeżeli katolicy mają swoje szkoły i budynki a protestanci swoje, jeśli nie możemy dostrzec samych siebie w innych, jeśli pozwala się, by lęk i uraza wzmacniały się, to pobudza podział. I zniechęca do współpracy" - mówił prezydent i wskazywał na historię Ameryki, która musiała się uporać z problemem niewolnictwa i segregacji rasowej. Porównał też wojnę secesyjną i jej konsekwencje do konfliktu w Irlandii Północnej.

Słowa polityka wzbudziły gwałtowną krytykę wśród katolików w Irlandii Północnej. Analizę przedstawioną przez Obamę uznano za "budzącą niepokój" i "nieuzasadnioną".

Zdaniem Liama Gibsona, północnoirlandzkiego przedstawiciela Stowarzyszenia Obrońców Dzieci Poczętych (SPUC), przemówienie Obamy było obraźliwe nie tylko dla katolików, którzy długo walczyli o prawo do obecności szkół katolickich na tym terenie, ale także dla tych, "którzy budują jedność społeczną w Irlandii Północnej". Przyznał, że diagnozę przedstawioną przez amerykańskiego polityka odebrał bardzo osobiście.

 

Jak wyjaśnia, przybywający z USA jako gość prezydent za całą polityczną przemoc, do jakiej dochodziło przeszłości w Irlandii Północnej, obwinia system szkół katolickich.

"To niezwykle obraźliwe. Może nie było jego intencją sugerowanie, że dzieci, które uczą się w katolickich szkołach wyrastają na fanatyków religijnych, ale to w praktyce powiedział" - zauważa Gibson i podkreśla, że Obama ujawnia swe "głęboko zakorzenione antykatolickie uprzedzenie".

Według Davida Freddoso z portalu Conservative Intelligence Briefing, Obama popełnił gafę. By to zrozumieć, analityk proponuje wyobrażenie sobie, co by się działo, gdyby podobne niepochlebne słowa pod adresem islamskiego szkolnictwa polityk ten wypowiedział na Zachodnim Brzegu.

Bp Donald McKeown, przewodniczący północnoirlandzkiej komisji ds. katolickiego duszpasterstwa młodzieży, uznał, że analiza Obamy opiera się na banalizacji problemów regionu i w żaden sposób nie odzwierciedla jego obecnej sytuacji. Według duchownego, szkoły katolickie są obecnie niezwykle otwarte, oraz "rasowo i językowo zróżnicowane".

Według licznych komentatorów, antykatolickie nastawienie najbardziej antyrodzinnego i najbardziej proaborcyjnego prezydenta w historii USA nie powinno dziwić, natomiast powinno być sygnałem ostrzegawczym dla wielu polityków, którzy powinni sobie przypomnieć ostrzeżenia Benedykta XVI przed politykami promującymi pod płaszczykiem tolerancji "dyktaturę relatywizmu".

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (11)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~zamieszanie 20:45:05 | 2013-06-26
Świat bez uprzedzeń — kiedy?                                                                  http://www.jw.org/pl/ 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Asia 23:15:12 | 2013-06-22
Zgadzam sie z Grzeskiem, Obama nie celuje w katolikow ale ogolnie w historie jaka panowala w tym kraju. Zydzi posadzaja o antisemitism jak sie cos na nich powie, widze ze katolicy tez sa delikatni.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Miranda 23:48:26 | 2013-06-21
Ten biedny Obama popełnia gafę za gafą. Teraz obraził Irlandię, nie tak dawno nas, mówiąc o nazistowskich obozoch. Jest taką niedouczoną niedojdą bez ogłady, czy jest to celowe?
Myślę, że celowe. Chce orażac i to robi. I zupełnie bez wdzięku.

...niech lepiej ten Osrama wroci do szkoly, zreszta co on sie wtraca do polityki na innym kontynencie, niech sie zajmie swoim ciemnym narodem, do ktorego tak pasuje.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Re 21:30:16 | 2013-06-21

Grzesiek pisze:  a dla mnie te komentarze są zupłnie nie uzasadnione...(...)

Jest taka umiejetność czytania między wierszami oswiadczeń polityków, której nie znasz, albo jesteś fanem nieszczęsnej "politycznej poprawnosci". Rzecz przecież się dzieje w pewnym kontekscie historycznym i geograficznym. Przeczytaj jeszcze raz ten artykuł, a z pewnoscią wiecej zrozumiesz :-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~grzesiek 21:04:18 | 2013-06-21
a dla mnie te komentarze są zupłnie nie uzasadnione. nie jestem fanem baracka obamy, ale w którym miejscu w powyższym tekście, obama skrytykował katolickie szkoły bardziej niż protestanckie? po co sie znowu obrażac i nakręcać? obama powiedział - cytat powyższego tekstu: Jeżeli katolicy mają swoje szkoły i budynki a protestanci swoje, jeśli nie możemy dostrzec samych siebie w innych, jeśli pozwala się, by lęk i uraza wzmacniały się, to pobudza podział. I zniechęca do współpracy" - skąd tak daleko idące wnioski a propos katolików na podstawie tych słów?
A jaśli padły jakies słowa pod kątem TYLKO katolików to prosze je przytoczyć a nie pobudzać sie niezdrowo...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~JKW 19:02:02 | 2013-06-21
Niech tak powie o szkołach rabinackich, a juz wiecej nie będzie mówił.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ech:) 18:58:42 | 2013-06-21
Ten biedny Obama popełnia gafę za gafą. Teraz obraził Irlandię, nie tak dawno nas, mówiąc o nazistowskich obozoch. Jest taką niedouczoną niedojdą bez ogłady, czy jest to celowe?
Myślę, że celowe. Chce orażac i to robi. I zupełnie bez wdzięku.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~unsere mutter unsere vatter 17:05:49 | 2013-06-21
a to czarna dupa

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Irmina 17:02:11 | 2013-06-21
Kolejna zla interpretacja slow Obamy i podsycanie ognia:(

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 16:30:57 | 2013-06-21
Przecież w USA istnieją szkoły religijne

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?