Papież przesłał kard. Dziwiszowi list gratulacyjny

(fot. DrabikPany / Foter.com / CC BY)

List gratulacyjny z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa metropolity krakowskiego przesłał kard. Stanisławowi Dziwiszowi papież Franciszek.

 

"We wszystkich sprawach z radością patrzy na Ciebie i błogosławi Ci z nieba papież Jan Paweł II, którego umiłowałeś jako syn, którego śmierć gorzko opłakiwałeś i którego kult starasz się rozwijać wszędzie i na wszelkie sposoby"  napisał Ojciec Święty.

 

Poniżej tekst listu Ojca Świętego Franciszka:

Naszemu Czcigodnemu Bratu
STANISŁAWOWI DZIWISZOWI,
kardynałowi świętego Kościoła rzymskiego

Któż nie wie, z jaką miłością, czcigodny nasz Bracie, z jakim oddaniem i szczególną wiernością towarzyszyłeś naszemu poprzednikowi, błogosławionemu Janowi Pawłowi II, który Cię wyświęcił na kapłana i któremu byłeś zawsze wiernym pomocnikiem przez prawie czterdzieści lat, zarówno w Krakowie, jak i Rzymie, oraz w licznych podróżach. On także, w uroczystość św. Józefa w roku 1998, chętnie wyświęcił Cię na biskupa tytularnego san Leone i jednocześnie mianował Cię prefektem pomocniczym domu papieskiego, zatrzymując Cię jako swojego sekretarza osobistego. Następnie, w roku 2003, podniósł Cię do godności arcybiskupiej.

Nasz znakomity poprzednik Benedykt XVI, który długo wiernie pomagał błogosławionemu Janowi Pawłowi II i towarzyszył mu także z oddaniem w jego ostatniej drodze, a potem przejął na siebie jego ważne zadanie, po rozważeniu sprawy 3 czerwca roku 2005 wysłał Cię jako pasterza do przesławnej siedziby metropolitalnej krakowskiej, a w następnym roku dołączył Cię do grona kardynałów.

Przyjmując niezwykle odpowiedzialne zadanie troszczenia się o owczarnię Kościoła krakowskiego, od wieków budowanej i uświęcanej przez modlitwy, pracę, a czasem nawet przez krew tylu świętych, wśród których wyjątkowo wyróżnia się św. Stanisław, niebieski patron Polski i Twój, natychmiast podjąłeś liczne zadania duszpasterskie. Zaraz też okazałeś, jako biskup, swoją wartość, ponieważ w swojej diecezji, oraz w ramach Konferencji Episkopatu Polskiego, a także dla pożytku całego Kościoła katolickiego popierałeś różne użyteczne inicjatywy. Bez wątpienia we wszystkich tych sprawach z radością patrzy na Ciebie i błogosławi Ci z nieba papież Jan Paweł II, którego umiłowałeś jako syn, którego śmierć gorzko opłakiwałeś i którego kult starasz się rozwijać wszędzie i na wszelkie sposoby.

My natomiast, z woli Bożej wyniesieni ostatnio na urząd papieski, idąc za piękną starożytną tradycją, chętnie obejmujemy modlitwą i szczerymi życzeniami wszystkich braci w episkopacie, którzy obchodzą szczególne jubileusze życia czy posługi; tym bardziej więc Ciebie, wiernego sługę tego wielkiego papieża. Dlatego 23-go czerwca, w wigilię uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela, w dniu złotego jubileuszu Twojego kapłaństwa, będziemy o Tobie pamiętać w modlitwach i będziemy błagać dla Ciebie o najsłodszą Bożą pociechę i o zdrowie duszy i ciała w nadchodzących latach. Prosimy też dla Ciebie o macierzyńską opiekę Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, oraz o wstawiennictwo tylu świętych, którzy przez wieki bardzo przyczynili się do uświęcenia ludu tego miasta i regionu.

Przyjmij, czcigodny nasz Bracie, ten list jako znak naszej miłości i wielkiej życzliwości razem z błogosławieństwem apostolskim, którego - jako zadatku łaski niebieskiej - udzielamy z wielką miłością przede wszystkim Tobie, a także biskupom pomocniczym, kapłanom, zakonnikom i zakonnicom, całej Twojej najdroższej wspólnocie krakowskiej oraz wszystkim, którzy razem z Tobą z wielką radością obchodzą ten szczególny jubileusz kapłaństwa.

Z Watykanu, dnia 18 maja 2013, w pierwszym roku naszego pontyfikatu.

Franciszek

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~christianoi 13:12:41 | 2013-06-20
i czy ktokolwiek powiedzial ze zle napisal?:) poprostu odnotowalem fakt:)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~christianoi 13:11:29 | 2013-06-20
Papiez mowi w imieniu Ducha Swietego i swoim dlatego uzywa liczny mnogiej!!!!

... nie rozumiem czemu sie droga MArto spinasz:) taki jest ceremonial papieski:P tak samo krolowie pisali, wiec nie krzycz:P

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Wteresa 10:29:13 | 2013-06-20
Mój dorobek życiowy jest dużo mniejszy,ale mimo to życzę wszystkim duchownym wytrwałości w posługiwaniu Bogu i ludziom na wz=ór Kościoła Pierwotnego,otaczanego opieką pierwszych Apostołów.Trochę trwało zanim Polska przyjęła Chrzest w Jezusie ,więc i odnowa w Duchu świętym zapewne także będzie powolna. Iskry z Łagiewnik.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 23:19:13 | 2013-06-19
Kardynałowi Dziwiszowi pozostaje jedynie życzyć wszelkich łask Bożych na przyszłość. Będzie ok, a nawet bardzo dobrze :-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 23:17:42 | 2013-06-19
:D Najlepszego z okazji pięknego jubileuszu! Niech Papież pisze jak mu się podoba, skoro pisze z serca. A co, źle napisał? :D

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~marta 22:58:40 | 2013-06-19
Papiez mowi w imieniu Ducha Swietego i swoim dlatego uzywa liczny mnogiej!!!!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ed 22:51:14 | 2013-06-19
już widzę jak papież Franciszek osobiście, sam z siebie pisze list używając pluralis majestatis...wszyscy ale nie on. kuria rzymska mogłaby się bardziej maskować ;)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Christianoi 22:03:26 | 2013-06-19
Czy mi sie wydaje czy obecny papiez powrocil do pisania takich listow w liczbie pierwszej liczby mnogiej? bo nie przypominam sobie zeby Benedykt tak pisal?:)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook