Włochy: Beatyfikacja Odoarda Focheriniego

Włochy: Beatyfikacja Odoarda Focheriniego
(fot. odoardofocherini.it)
Radio Watykańskie / KAI / slo

Włoski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dostąpił chwały ołtarzy. Dziś w mieście Carpi w środkowych Włoszech odbyły się uroczystości beatyfikacyjne Odoarda Focheriniego, męczennika czasów drugiej wojny światowej. Przewodniczył im prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.

Specjalne oświadczenie wydał z tej okazji Amerykański Kongres Żydów, jako że nowy błogosławiony angażował się w czasie wojny w ratowanie Żydów, w tym m.in. polskich. Za to właśnie Focherini, katolicki dziennikarz i działacz społeczny, ojciec siedmiorga dzieci, trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego, gdzie zginął w 1944 r.

DEON.PL POLECA




Amerykański Kongres Żydów przypomniał, że nowy błogosławiony został uhonorowany tytułem "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" już 44 lata temu. Zdaniem organizacji, dzisiejsza beatyfikacja "wytworzy nowe więzi między chrześcijanami i żydami, ubogacając i pogłębiając obustronny dialog".

Z kolei kard. Amato podkreślił potrzebę wydobywania z najnowszych dziejów Włoch takich postaci, jak bł. Odoardo Focherini. Są one bowiem świadectwem chrześcijańskiego ducha w nieludzkich czasach, stanowiąc "chlubę dla ojczyzny" oraz "inspirację dla przyszłych pokoleń".

Poniżej przedstawiamy pokrótce życiorys nowego błogosławionego.

Edward (Odoardo - pod tym imieniem, będącym północnowłoską, regionalną odmianą imienia Edward, jest znany) Focherini urodził się 6 czerwca 1907 r. w Carpi w prowincji Modena w północnych Włoszech. Wychował się w rodzinie głęboko katolickiej i od najmłodszych lat był związany z Kościołem. W młodości należał do organizacji skautów, która w owym czasie rodzącego się faszyzmu była jedną z nielicznych alternatywnych możliwości wychowawczych wobec młodzieżowych instytucji faszystowskich. W 1937 r. nawiązał współpracę z regionalnym oddziałem wydawanego w Bolonii katolickiego dziennika "L’Avvenire d’Italia" (dzisiejszy "Avvenire"). Później współpracował także z watykańskim "L’Osservatore Romano della Domenica".

W 1930 r. poślubił Marię Marchesi, która w latach 1931-43 urodziła mu siedmioro dzieci. Mimo tak licznej rodziny aktywnie uczestniczył w życiu społecznym, m.in. działał w Akcji Katolickiej diecezji Carpi, dochodząc w niej do stanowiska przewodniczącego najpierw gałęzi męskiej (1934), a następnie całego oddziału diecezjalnego (1936). W tym czasie pracował w katolickim stowarzyszeniu ubezpieczeniowym, doczekał się nawet papieskiego Orderu św. Sylwestra.

Był zdecydowanym przeciwnikiem faszyzmu, uważając, że jest on nie do pogodzenia z zasadami chrześcijańskimi, którym zawsze był wierny; wielokrotnie wyszydzał zarówno ideologię, jak i ludzi reżymu. Mimo to w 1935 r. wstąpił do Narodowej Partii Faszystowskiej (PNF), ale otwarcie mówił, że zrobił to ze względów rodzinnych, aby mieć pracę i móc utrzymać liczną rodzinę. Bardzo szybko jednak zaczął czynnie walczyć z "Czarnymi Koszulami", gdy PNF w coraz większym stopniu wcielała w życie ustawodawstwo rasistowskie, sprzeczne z jego poglądami katolickimi.

Nasiliło się to zwłaszcza w latach II wojny światowej. Na przełomie lat 1940-41 Focherini zaangażował się w ratowanie Żydów. Zaczęło się od grupy Żydów polskich, którym udało się uciec z okupowanego kraju i w mundurach żołnierzy włoskich oraz jako pielęgniarki dotrzeć do Genui. Tam miejscowy arcybiskup kard. Pietro Boetto SI skontaktował ich z dyrektorem "Avvenire" Raimondo Manzinim, który z kolei powierzył ich Focheriniemu.

Ten z właściwą sobie energią i zaangażowaniem podjął się niebezpiecznego zadania i do marca 1944 r. udało mu się, przy pomocy zaufanych ludzi, przerzucić do Szwajcarii ponad stu Żydów (nie tylko polskich), ratując ich w ten sposób od zagłady. Działalność ta wymagała nie tylko poświęcenia, ostrożności i odwagi, ale również np. sprzedania części klejnotów rodzinnych, aby mieć pieniądze na opłacenie przewodników i żołnierzy.

I właśnie podczas jednej z takich akcji 11 marca 1944 r., organizując przerzut kolejnego ukrywającego się Żyda, w okolicach szpitala w Carpi, został aresztowany. Po dwudniowym pobycie w więzieniu w Bolonii trafił najpierw do obozu koncentracyjnego w Fossoli (region Emilia-Romania), skąd 5 lipca tegoż roku przewieziono go do Bolzano następnie do Flossenburga w Niemczech, a potem do podobozu Hersbruck. Tam też zmarł 27 (niektóre świadectwo mówią o 24) grudnia 1944 r. w wyniku ciężkiej nieleczonej choroby nogi.

Focherini pozostawił po sobie liczne pisma i listy, zwłaszcza do rodziny, które ukazują go jako człowieka mężnego, mocno zakorzenionego w wierze katolickiej, a zarazem jako troskliwego i kochającego męża i ojca.

Pamięć o nim nie zaginęła. 17 kwietnia 1955 r. Żydzi włoscy uczcili go złotym medalem a 5 sierpnia 1969 r. Instytut "Jad Waszem" w Jerozolimie obdarzył go pośmiertnie tytułem "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata". W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, uwieńczony obecnie beatyfikacją.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: Beatyfikacja Odoarda Focheriniego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.