To Chrystus jest źródłem nadziei dla Europy

Radio Watykańskie
(fot. doug / flickr.com)

"Jezus Chrystus jest źródłem nadziei dla Europy" - te słowa bł. Jana Pawła II z adhortacji Ecclesia in Europa przytacza prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy w związku z obchodzonym dzisiaj świętem starego kontynentu.

 

W dokumencie wyraża się solidarność z tymi, których dotyka kryzys gospodarczy, zwłaszcza bezrobocie. Negatywne zjawiska społeczne są tym bardziej dotkliwe, gdy towarzyszy im kryzys wiary i nadziei. Stąd zachęta biskupów, by nie zamykać się we własnych lękach i egoizmie, lecz ponownie otworzyć się na takie wartości, jak rodzina, dar czy gościnność, spiesząc z pomocą najbardziej potrzebującym.

 

W tym kontekście Rada Konferencji Biskupich Europy wyraża wdzięczność wszystkim, którzy włączają się w dzieła charytatywne i pomocowe. Są one także znakiem Bożej miłości wobec człowieka. Biskupi zachęcają ponadto chrześcijan, by w związku z "Dniem Europy" zastanowili się nad swoim zaangażowaniem w budowę społeczeństwa europejskiego "bardziej otwartego na Boga, naznaczonego prawdą, sprawiedliwością, solidarnością i wolnością". Są one, jak zaznaczono w przesłaniu, filarami pokoju, co przed 50 laty wskazał bł. Jan XXIII w encyklice Pacem in terris.

 

Z tej samej okazji "Dnia Europy" sekretarz Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej zachęca wszystkich do odczytania na nowo tzw. deklaracji Schumana. Chodzi o ogłoszony 63 lata temu plan polityczny stopniowej integracji gospodarek Francji i Niemiec, który stanowił zalążek dzisiejszej Unii Europejskiej. Było to, jak zaznacza ks. Patrick Daly, "otwarcie drogi ku pokojowi i pojednaniu", które uczyniło "narody europejskie bardziej bliskimi sobie".

 

Niebawem Unia Europejska rozszerzy się o kolejny kraj, Chorwację. "Pokój i solidarność, które były kluczowymi celami 9 maja 1950 r., są tym bardziej istotne obecnie, gdy kryzys gospodarczy ostro uderza w europejskie społeczeństwo, powodując dogłębne cierpienia" - czytamy w przesłaniu. W tym kontekście sekretarz COMECE ostrzega, że założenie, iż "konflikt i podział zażegnają kryzys", może nas "cofnąć 70 lat wstecz, gdy kontynent był dogłębnie podzielony nienawiścią". Tymczasem "nie można się cofać, ale trzeba iść do przodu", za inspiracją Roberta Schumana i jego "przekształcającej" wizji relacji międzynarodowych na Starym Kontynencie - uważa ks. Daly.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook