Watykan wzywa buddystów do współpracy

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Do kontynuowania współpracy w krzewieniu poszanowania dla życia ludzkiego wezwała buddystów Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego. W Watykanie opublikowano przesłanie podpisane przez przewodniczącego tej dykasterii, kard. Jean-Louisa Taurana. Nosi ono podtytuł: "Chrześcijanie i buddyści: miłujący, broniący i krzewiący ludzkie życie".


Tradycyjnie orędzie to Stolica Apostolska przesyła z okazji najważniejszego buddyjskiego święta - Vesak (Wesak). Związane jest ono z dniem narodzin, oświecenia i śmierci Buddy, według tradycji przypadającym podczas majowej pełni Księżyca. W tym roku jest ono obchodzone 17 maja w Korei i Chinach, 24 maja w Sri Lance, Tajlandii, Malezji, Singapurze, Birmie, Kambodży i Laosie, zaś 25 maja w Indiach, Nepalu i Indonezji.

 

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego podkreśla, że życzenia przekazywane buddystom z okazji święta Vesak stwarzają okazję do ponowienia przyjacielskiego dialogu i ścisłej współpracy z tą tradycją religijną. Jej konieczność podkreślił już na początku swej posługi papież Franciszek, zaś Benedykt XVI w przesłaniu na Światowy Dzień Pokoju 2013 wskazał, że "drogą do osiągnięcia wspólnego dobra i pokoju jest przede wszystkim poszanowanie ludzkiego życia, pojmowanego w jego różnorodnych aspektach, od poczęcia, poprzez rozwój, aż do naturalnego kresu".

 

Zdaniem Stolicy Apostolskiej autentyczny braterski dialog między chrześcijanami a buddystami musi przede wszystkim promować właściwe obydwu tradycjom wspólne głębokie poszanowanie życia. Chodzi zwłaszcza o tworzenie klimatu pokoju, aby kochać, bronić i krzewić ludzkie życie. W orędziu wskazano, że pomimo szlachetnego nauczania odnośnie do świętości życia ludzkiego, różne formy zła przyczyniają się do dehumanizacji osoby, osłabiając poczucie człowieczeństwa zarówno w poszczególnych jednostkach jak i we wspólnotach.

 

"Ta tragiczna sytuacja zachęca nas, buddystów i chrześcijan, by wspólnymi siłami demaskować zagrożenia wobec życia ludzkiego i obudzić sumienie naszych wiernych, by spowodować odrodzenie duchowe i moralne jednostek i społeczeństw, aby być prawdziwymi budowniczymi pokoju, miłującymi, broniącymi i promującymi życie ludzkie we wszystkich jego wymiarach" - czytamy w watykańskim przesłaniu.

 

Na zakończenie zawarto w nim następujący apel: "Drodzy buddyjscy przyjaciele! Współpracujmy nadal w duchu odnowionego współczucia i braterstwa, by ulżyć cierpieniom rodziny ludzkiej, krzewiąc świętość życia ludzkiego".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?