Powstało Obserwatorium Świeckości. Co to jest?

Powstało Obserwatorium Świeckości. Co to jest?
Paryż (fot.sxc.hu)
KAI / pz

We Francji powstało Obserwatorium Świeckości. Dekret w tej sprawie, wchodzący w życie 5 kwietnia, podpisał premier Jean-Marc Ayrault. Na razie nie są znane nazwiska osób, które będą wchodziły w skład Obserwatorium. Wiadomo jedynie, że ma to być dwóch deputowanych do Zgromadzenia Narodowego, dwóch senatorów i 10 specjalistów.

Oficjalnie dekret odnawia na kolejne pięciolecie poprzednie Obserwatorium, formalnie utworzone przez premiera Dominique’a de Villepina w 2007 r., które jednak nigdy się nie zebrało, gdyż nie zostali mianowani jego członkowie.

Aby określić misję Obserwatorium, premier Ayrault odsyła do dekretu z 2007 r. Napisano w nim, że instytucja ta wspomaga rząd w działaniach mających na celu "poszanowanie zasady świeckości służb publicznych". Zbiera dane, dokonuje lub zleca przeprowadzenie analiz, studiów i badań nt. świeckości dla potrzeb władz. Może zaproponować premierowi podjęcie działań zapewniających lepsze wprowadzanie w życie zasady świeckości. Z kolei premier i ministrowie mogą konsultować się z Obserwatorium w sprawie projektów ustaw lub rozporządzeń. Co roku Obserwatorium ma ogłosić raport, może też publikować studia tematyczne.

Zapowiadając rządowy dekret 9 grudnia 2012 r., w setną rocznicę ustawy o rozdziale Kościoła od państwa, prezydent François Hollande wyznaczył Obserwatorium dodatkową misję formułowania propozycji w sprawie upowszechniania "świeckiej moralności, aby zapewnić jej należne jej miejsce w szkole".

DEON.PL POLECA

Paryski dziennik katolicki "La Croix" zauważa, że utworzenie Obserwatorium ma związek z koniecznością zmiany polityki integracji imigrantów, która ma z jednej strony oddalać obserwowane wśród nich natężenie odruchów zamykania się we własnej grupie, a z drugiej pomóc społeczeństwu zrozumieć "wkład obcokrajowców jako bogactwo" dla całego społeczeństwa. Ostatnim wydarzeniem każącym zastanowić się nad tą sprawą był wyrok sądu kasacyjnego, nakazujący przywrócić do pracy w żłobku w Chanteloup-les-Vignes muzułmankę, którą wcześniej zwolniono za noszenie tradycyjnej chusty islamskiej.

Prezydent Jacques Chirac zapowiedział utworzenie Obserwatorium Świeckości pod koniec 2006 r. W marcu 2007 r. premier Dominique de Villepin ogłosił Kartę Świeckości i podpisał dekret powołujący Obserwatorium do życia. Jednak wybrany w maju 2007 r. nowy prezydent Nicholas Sarkozy, który promował ideę "pozytywnej świeckości", nie podjął tej inicjatywy i dekret pozostał martwym literą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstało Obserwatorium Świeckości. Co to jest?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.