Jerozolima: w sercu chrześcijańskiej Paschy

Radio Watykańskie

W Jerozolimie uroczysta Eucharystia Krzyżma oraz wspomnienia Wieczerzy Pańskiej z umyciem nóg została odprawiona w Bazylice Bożego Grobu. W miejscu, które stanowi serce chrześcijańskiej Paschy Mszę wraz z łacińskim patriarchą koncelebrowało 5 biskupów oraz około 200 kapłanów.

 

Ze względu na obowiązujące Status quo jerozolimskie uroczystości rozpoczęły się w godzinach porannych. Po liturgii słowa patriarcha Fouad Twal skierował do obecnych kapłanów oraz licznie zgromadzonych wiernych prośbę o szczególną modlitwę za papieża Franciszka oraz za cierpiący Kościół w Ziemi Świętej.

 

"Bycie uczniem Chrystusa na Bliskim Wschodzie - powiedział hierarcha - naznaczone jest tajemnicą krzyża". Doświadczają go szczególnie chrześcijanie Syrii. Wysiłki na rzecz pokoju muszą być oparte na przyjęciu Chrystusowego przesłania o miłości i przebaczeniu. Patriarcha wskazał na przykład pierwszej wspólnoty uczniów, która "z Eucharystii czerpała odwagę, moc i nadzieję".

 

Do historycznego miejsca Ostatniej Wieczerzy pielgrzymowali franciszkanie. W Wieczerniku podczas liturgii wspominającej ustanowienie Eucharystii, kapłaństwa oraz nowego przykazania miłości o. Kustosz umył nogi 12 chłopcom z jerozolimskiej parafii.

 

Po celebracji Eucharystii w Bazylice Zmartwychwstania i peregrynacji do Wieczernika na Syjonie trzecim momentem jerozolimskiej liturgii Wielkiego Czwartku jest Godzina Święta w Getsemani. Po zapadnięciu zmierzchu w Bazylice Ogrodu Oliwnego ma miejsce medytacja tajemnicy modlitwy, konania, zdrady i pojmania Pana Jezusa. Liczny udział parafian, pielgrzymów oraz transmisja telewizyjna na żywo do wielu krajów świata jest świadectwem wiary w Jezusa Chrystusa, zbawiciela człowieka i świata.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook