Belgia zalegalizuje eutanazję dzieci?

 

W Belgii praktykuje się eutanazję niepełnoletnich, wszyscy o tym wiemy - przyznał przed komisjami Senatu Dominique Biarent, kierujący oddziałem intensywnej terapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego im. Królowej Fabioli w Brukseli. Chodzi jak najbardziej o czynną eutanazję - dodał lekarz, odpowiadając na pytania parlamentarzystów, którzy zastanawiają się nad rozszerzeniem dopuszczalności eutanazji, legalnej w tym kraju od 2002 r., o osoby małoletnie.

 

Biarent zaapelował do senatorów z obradujących wspólnie komisji spraw społecznych i sprawiedliwości o wprowadzenie prawnych ram dla eutanazji osób niepełnoletnich.

Parlamentarzyści zastanawiają się, czy należałoby wprowadzić dolną granicy wieku, czy też raczej wprowadzić definicję bardziej płynną: zezwolić na eutanazję od momentu, w którym młody człowiek będzie miał wystarczającą zdolność używania rozumu.

Według pierwszych ekspertów przesłuchanych przez komisje, ustalenie dolnej granicy wieku w perspektywie rozszerzenia prawa do eutanazji o osoby niepełnoletnie, nie jest oczywiste. Flamandzki komisarz ds. praw dziecka Bruno Vanobbergen zaproponował wiek 12 lat, podczas gdy inni specjaliści odwoływali się raczej do "zdolności rozeznawania" przez dziecko. Z kolei waloński delegat ds. praw dziecka Bernard De Vos wspomniał o 15 latach jako o wieku umożliwiającym podejmowanie decyzji niezależnie od woli rodziców.

Rozszerzeniu prawa do eutanazji sprzeciwiła się natomiast profesor biologii molekularnej Christel Van Geet z Uniwersytetu Katolickiego w Leuven. Wskazała, że jest to "wielki problem moralny" i zastanawiała się, czy można go w ogóle rozstrzygnąć na drodze prawnej. Przywołała też oficjalne statystyki z Holandii i Belgii, według których nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku eutanazji na osobach poniżej 19 lat.

 

Wspomóż Nas
Tagi: eutanazja, belgia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~KM 13:11:58 | 2013-03-02
w Polsce jest codziennie przeprowadzana "cicha eutanazja" chorych osób. NFZ odmawia zapłaty za leczenie, lekarz mówi że kobieta ma już 56 lat to nie warto już leczyć chemioterapią, do onkologa czekamy kilka miesięcy w kolejce,niektórzy się"wykruszą" nim sie doczekają i to jest EUTANAZJA. Na pewno jest wiele takich przykładów w naszej POlsce.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~m 12:21:38 | 2013-03-02
Zapiera dech ze zgrozy ........
Czy człowiek całkiem już stracił rozum?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tomek 11:04:41 | 2013-03-02
Gdzie my ludzie zmierzamy? Cicho, w rękawiczkach, bez wojen i przemocy, niszczone jest wszystko, co jest podstawą życia człowieka. Niszczy się życie, czyni człowieka niewolnikiem pracy i pożądliwości, wyrzuca się poza nawias życia matki małych dzieci, chorych, starszych, nieporadnych, tych, którzy się nie odnajdują. Bezdusznie czerpie się zysk z wszystkiego, z czego się da, nie ma żadnej świętości, nie ma żadnej godności, nie ma żadnych zasad i ludzkich uczuć, człowiek staje się towarem na którym się zarabia dopóty, dopóki można, później się go pozbywa wyrzucając na śmietnik jak pudełko po maśle.
Sami sobie gotujemy taki los. Sami będziemy cierpieć jego brzemie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~MAciek 09:19:03 | 2013-03-02
KYRIE ELEISON!
BOŻĘ STRZEŻ POLSKĘ I POLAKÓW!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 09:13:17 | 2013-03-02
Belgia to kraj zdeklarowanych morderców. Co my jeszcze robimy w tej UE? Uciekać z tego chorego tworu jak najszybciej, bo lepiej jest z mądrym zgubić, niż zgłupim znaleźć i lepiej zyć uczciwie w biedzie, niż dostatnio z ludźmi pozbawwionymi ludzkich uczuć.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook