Kraków: Jazzowa Droga krzyżowa

W poniedziałek wieczorem w Krakowie ruszył wspólny projekt franciszkanów i Krakowskiej Akademii Muzycznej "W Roku Wiary Muzyką i Słowem". Na początek zaproponowano wiernym i melomanom jazzową Drogę krzyżową.

 

Rozważania Męki Pańskiej, które napisał i zaprezentował franciszkanin o. Jacek Wojtowicz, były przeplatane muzyką jazzową w wykonaniu formacji "Marcin Banaszek Trio".

 

"To jest nasz debiut w muzyce sakralnej, co do kompozycji i co do wykonania" - mówi kompozytor Marcin Banaszek.

 

"To są moje autorskie pomysły. Nie poszukiwałem inspiracji na zewnątrz, tylko w swoim wnętrzu. Znam Mękę Pańską, ale tekst o. Jacka zobaczyłem dopiero, kiedy pojawiły się zasadnicze motywy tej kompozycji. Cała kompozycja składa się z czterech motywów, które są w jakiś tam sposób przetwarzane przy kolejnych stacjach. Taka była koncepcja" - ujawnia szczegóły artysta.

 

Następne spotkanie słowno-muzyczne przy Franciszkańskiej w Krakowie już 23 marca, w przeddzień Niedzieli Palmowej. Ta cykliczna impreza odbywać się będzie co miesiąc, oprócz lipca, sierpnia i września. "W ten sposób chcemy przeżywać Rok Wiary" - tłumaczy pomysłodawca przedsięwzięcia o. Jacek Wojtowicz.

 

"Prezentacje dzieł muzycznych o charakterze koncertowym w wykonaniu pedagogów i studentów Akademii nawiązywać będą w swej istocie brzmieniowej i programowej do pierwiastków sakralnych. Związane będą z tradycją chrześcijańską, okresem roku liturgicznego lub z elementami Liturgii Kościoła Katolickiego" - mówi franciszkanin.

 

"Wspólny projekt franciszkanów i Krakowskiej Akademii Muzycznej ma wzbogacić otaczająca nas przestrzeń o elementy muzyki jako środka przekazywania bogatych treści ewangelicznych, sakralnych, jak i szeroko pojętych wartości etycznych, społecznych i kulturowych"- dodaje zakonnik.

 

O. Jacek Wojtowicz wcześniej organizował w Sanoku Festiwal "Muzyka Młodych u Franciszkanów" oraz Ekumeniczny i Międzyreligijny Festiwal "Jeden Bóg wiele kultur".

 

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Brak Zdziwienia 20:45:41 | 2013-03-22
Co jeszcze wymyśli Kościół Posoborowy? (Nie mylić z Kościołem Katolickim)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook