Nigeria: znowu giną chrześcijanie

Dwóch dziennikarzy chrześcijańskiego czasopisma zamordowano 24 kwietnia na peryferiach miasta Jos. W stolicy nigeryjskiego stanu Plateau doszło znowu do aktów przemocy, wywołanych tym razem znalezieniem w pobliżu meczetu ciała 13-letniego muzułmańskiego chłopca.

 

W zamieszkiwanej głównie przez muzułmanów dzielnicy zatrzymano przejeżdżających motocyklem zastępcę redaktora naczelnego i reportera dwumiesięcznika Light Bearer wraz z kierowcą. Wszystkich trzech zabito maczetami. W tym samym dniu zastrzelono tam we własnym mieszkaniu reportera dziennika The Nation.

 

Jos w środkowej Nigerii już od ponad 10 lat jest miejscem krwawych rozruchów, bardzo często określanych w międzynarodowych mediach jako muzułmańsko-chrześcijańskie. Tylko w styczniu i w marcu, w starciach zginęło kilkaset osób. Blisko połowa 150-mionowej ludności Nigerii to muzułmanie, a stan Plateau znajduje się na pograniczu terenów zamieszkiwanych przez wyznawców obu religii. Jednak przedstawiciele Kościoła stale zwracają uwagę, by występujących tam konfliktów nie interpretować jako międzyreligijne. Mają one bowiem głównie podłoże społeczno-ekonomiczne i etniczne. Również zabójstwa dziennikarzy są już od dłuższego czasu jedną z typowych plag Nigerii, występującą też w innych częściach tego najludniejszego afrykańskiego kraju.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook