Benedykt XVI jest wielkim naukowcem

KAI / drr

Papież Benedykt XVI jest wielkim naukowcem - podkreśla abp Alfons Nossol. Zdaniem emerytowanego ordynariusza diecezji opolskiej papieżowi "udaje się w jasnych, prostych słowach mówić o głęboko skomplikowanych w istocie teologicznych prawdach wiary". W rozmowie z niemiecką rozgłośnią Deutschlandfunk arcybiskup zwrócił uwagę, że wcześniej ludzie przychodzili na Plac św. Piotra, aby zobaczyć papieża, a teraz przychodzą, aby go słuchać.

Według abp Nossola poprzednik Benedykta XVI, bł. Jan Paweł II był mocno zaangażowany w dziedzinie polityki i jako przykład wskazał na postawę papieża Polaka wobec ruchu "Solidarność", który w decydujący sposób przyczynił się do politycznych zmian w Polsce. Wówczas Jan Paweł II skierował do biskupów swojej Ojczyzny apel, aby nie angażowali się politycznie w "Solidarność", ale nie powinni zapominać, że wszystkie problemy, wszystkie sprawy, które ruch wypisał na swoich sztandarach są sprawami głęboko ludzkimi.

Abp Nossol krytycznie ocenił relacje państwo-Kościół w Polsce za zbyt duże zbliżenie obu stron. Zastrzegł, że historycznie można to zrozumieć, ale w rzeczywistości nie uważa tego za coś dobrego. - Nienawidzę, mówiąc dość radykalnie, łączenia polityki z teologią i kościelnością - zaznaczył hierarcha.

Jednocześnie wskazał na wzrastające wyobcowanie Kościoła katolickiego w Polsce. Wyraził smutek z powodu takiego rozwoju sytuacji, ale z drugiej strony nie wzbudza to w nim lęku. - W czasach Oświecenia obraz ten wyglądał jeszcze bardziej ponuro. Dlatego martwię się mniej o sam Kościół - podkreślił arcybiskup. Zamiast tego bardziej martwi go pytanie o przyszłość ludzkości.  - Jeśli ona całkowicie wyobcuje się od Boga, absolutnego Dobra, to gdzie ona podąża? - pytał abp Nossol.

DEON.PL POLECA

- Obaj papieże bardzo się uzupełniają - podkreślił abp Nossol i z wielkim uznaniem mówił o wizycie w Benedykta XVI w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w 2006 r., przeciwstawiając się opinii, że pochodzący z Niemiec papież zbyt mało mówił wtedy o Holokauście. Papież próbował religijnie i teologicznie zinterpretować to najtragiczniejsze wydarzenie II wojny światowej i wbrew doniesieniom niektórych mediów spotkało się to z dużą aprobatą słuchaczy. - Wszyscy Polacy byli z niego bardzo zadowoleni - zaznaczył abp Nossol.

Rozmowa z 80-letnim hierarchą został wyemitowana 27 stycznia z okazji obchodzonego tego dnia na całym świecie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Data ta nawiązuje do wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI jest wielkim naukowcem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.