Jutro XIII Dzień Islamu w Kościele katolickim

(fot. flickr.com)

Pod hasłem "Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju", 26 stycznia obchodzony będzie XIII Dzień Islamu. Centralna uroczystość odbędzie się w Warszawie. Podczas spotkania przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Całość zakończy wspólny posiłek. Inicjatywa polskiego Episkopatu jest pionierską w skali światowej.

 

Oprócz hierarchów katolickich i chrześcijan różnych wyznań, w spotkaniu w Domu Parafialnym przy katedrze na warszawskiej Pradze wezmą udział polscy muzułmanie z muftim Tomaszem Miśkiewiczem. Przybędą także ambasadorowie państw muzułmańskich w Polsce. Gospodarzem spotkania będzie bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

 

Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00. Po powitaniu i wprowadzeniu w temat tegorocznych obchodów -"Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju", nastąpi czytanie fragmentów Ksiąg Świętych: Biblii i Koranu.

 

Po dwugłosie chrześcijańsko-muzułmańskim na temat "Złota zasada podstawą etyczną wychowania do sprawiedliwości i pokoju", młodzież katolicka i muzułmańska z Katowic mówić będzie o wspólnym zaangażowaniu na rzecz sprawiedliwości i pokoju. Ostatnim oficjalnym punktem programu będą modlitwy i znak pokoju. Wyznawcy islamu wzniosą modlitwę spontaniczną - "Dua"; chrześcijańską modlitwę wiernych zakończy odmówienie "Ojcze nasz" po czym uczestnicy spotkania przekażą sobie nawzajem znak pokoju.

 

Całość zakończy się agapą - wspólnym posiłkiem chrześcijan i muzułmanów.

 

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów (w której narodziła się idea Dnia Islamu) oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP. Od 2007 r. przewodniczącym Komitetu jest ełcki biskup pomocniczy Romuald Kamiński.

 

Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad trzechsetletniej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich. Pod koniec ubiegłego stulecia odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu.

 

Oprócz obchodów centralnych, które maja miejsce w Warszawie, uroczystości z okazji Dnia Islamu odbywają się także w kilku innych miastach, m.in. Lublinie i Krakowie.

 

Tematykę obchodów wyznacza coroczne przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji zakończenia miesiąca postu, ramadanu.

 

"Dla wierzących autentyczna sprawiedliwość, przeżywana w przyjaźni z Bogiem, pogłębia relacje ze sobą, z innymi i z całym stworzeniem" - głosi orędzie wydane na zakończenie ubiegłorocznego ramadanu. Zachęca też chrześcijan i muzułmanów by troszczyli się o prawdę i wolność "stając się w ten sposób autentycznymi heroldami sprawiedliwości i pokoju, budowniczymi kultury respektującej prawa i godność każdego obywatela".

 

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.

 

Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tysięcy członków.

 

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów przed XIII Dniem Islamu

 

"Tylko rzetelna wiedza służy wzajemnemu poznaniu, z którego rodzi się wzajemny szacunek - podstawa dialogu międzyreligijnego" - czytamy w oświadczeniu Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Przesłanie wydano z okazji XIII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Będzie on obchodzony jutro pod hasłem "Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju".

 

W przesłanym KAI oświadczeniu Rada dziękuje wszystkim zaangażowanym w rozwój dialogu międzyreligijnego w naszym kraju. Zwraca uwagę, że również chrześcijanie i muzułmanie, ponoszą razem odpowiedzialność za pokój na świecie.

 

Publikujemy treść dokumentu:

 

Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów
na XIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce
26 stycznia 2013 r.

 

Już po raz trzynasty obchodzimy Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce, który Konferencja Episkopatu Polski w 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów wpisała do oficjalnego kalendarza Kościoła w naszym kraju. Temat tegorocznych obchodów jest, jak zawsze, zaczerpnięty z ostatniego przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego do muzułmanów na zakończenie ramadanu: "Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju".

 

To również my, chrześcijanie i muzułmanie, ponosimy razem odpowiedzialność za pokój na świecie. Do tego, by nie ustały wysiłki zmierzające do jego budowania konieczne jest właściwe wychowywanie młodych ludzi, dzięki któremu będą uświadamiać sobie, że każdy z nich ponosi odpowiedzialność za swoją postawę, działania i ich skutki, bowiem żyjemy z ludźmi, wśród ludzi i dla ludzi - a przez to i dla Boga. Warunkiem takiego wychowania jest budowanie postawy otwartości na innych oraz zdobywanie rzetelnej wiedzy o tych którzy różnią się od nas wyznaniem czy kolorem skóry, gdyż tylko taka wiedza zapobiega powstawaniu fałszywych stereotypów, którymi żywi się nienawiść. Tylko rzetelna wiedza służy wzajemnemu poznaniu, z którego rodzi się wzajemny szacunek - podstawa dialogu międzyreligijnego.

 

W parze z tą wiedzą powinna iść właściwa formacja religijna młodych ludzi. Dlatego o sprawiedliwości, pokoju i dialogu należy mówić nie tylko w kościołach i meczetach. Tego trzeba uczyć w rodzinach, w domach oraz w szkołach. W tym kontekście ciągle aktualne jest pytanie, które Jan Paweł II postawił w 2001 r. w Wielkim Meczecie Omajjadów w Damaszku: "Jaki sens tożsamości wpajany jest młodym chrześcijanom i młodym muzułmanom w naszych kościołach i meczetach?". Obok tego pytania nie możemy przejść obojętnie. Za Janem Pawłem II apelujemy do muzułmańskich i chrześcijańskich zwierzchników religijnych, księży, imamów i nauczycieli, aby "przedstawiali nasze dwie wielkie społeczności religijne jako wspólnoty w pełnym szacunku dialogu, a nigdy jako wspólnoty w konflikcie".

 

Współodpowiedzialność za pokój na świecie jest także jednym z tematów listu do chrześcijan 138 uczonych i przywódców muzułmańskich "Jednakowe słowo dla nas i dla was", od którego ogłoszenia minęło pięć lat. Wyznawcy islamu napisali w nim, wskazując podstawę działania: "Muzułmanie i chrześcijanie stanowią razem ponad połowę ludności całego świata. Bez pokoju i sprawiedliwości między tymi dwiema społecznościami religijnymi nie może być mowy o pokoju na świecie. (...) Istnieje już podstawa dla tego pokoju i zrozumienia. Jest to część najbardziej fundamentalnych zasad obu wyznań: miłość Jedynego Boga oraz miłość bliźniego."

 

W imieniu Rady pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w rozwój dialogu międzyreligijnego w naszym kraju, a także życzyć błogosławieństwa Bożego, inspiracji do dalszej, wspólnej pracy na rzecz wzajemnego poznawania się oraz sił w podejmowaniu prac na rzecz pokojowego współistnienia wyznawców różnych religii w Polsce i na świecie.

 

w imieniu członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów:

 

Agata Skowron-Nalborczyk - współprzewodnicząca ze strony katolickiej
Musa Czachorowski - współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej

 

***

 

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

 

Historia poprzednich obchodów Dnia Islamu znajduje się na stronie Rady: http://www.radawspolna.pl

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~chudyseusz 17:36:03 | 2013-01-26
Dziś po raz 13. Kościół katolicki obchodzi Dzień Islamu. Tegoroczne hasło brzmi: "Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju". Ustanowiony w 2001 roku przez Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskim decyzją Konferencji Episkopatu Polski.
dla Tych co nie mieli okazji być w meczecie zapraszam na krótkie wprowadzenie do Islamu, obrządków i powinności muzułmanina - Turcja, Istanbul
http://www.youtube.com/watch?v=LyCw9Aj3CBg     - Islam

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierny 19:06:06 | 2013-01-25
Droga Anno.
Akurat fakty przeczą temu co piszesz. Kard. Wiednia był w Medjugorje i wyraził się o tamtych zjawiskach bardzo pochlebnie, tzn. nie widzi żadnych zagrożeń, a wręcz przeciwnie ludzie się nawracają.  Ponadto są filmy na youtube ze sfilmowanym cudem słońca np. ,,Miracle of the Sun Medjugorje" z 2010 roku. A to już nie są jakieś urojenia czy fantazje tylko twarda rzczywistość. Więc może być i tak, że Watykan wyrazi się z dezaprobatą, a Bóg zrobi swoje bez względu na zdanie Watykanu. I to może być złe, bo jak będzie ostrzeżenie, na trzy dni przed pierwszym kataklizmem to wielu może je zlekceważyć, a wtedy np. zgnie bez sakramentów świętych co może być dla wielu ludzi tragedią. Tak więc dobrze jest podejść rozważnie do Medjugorje. Ponadto Watykan planuje utworzenie diecezji ze stolicą w Medjugorje tak więc nie zgadzam się co do twojej opinii. Ponadto katolik pownien sobie zawracać głowę katastrofami zwłaszcza, gdy są one zawarte w objawieniach zatwierdzonych przez Kościół a takimi są objawienia Rozalii Celak i te z Akita czy z Kibeho.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anna 16:43:08 | 2013-01-25
moja odp.była oczywiście kierowana do "wierny"

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anna 16:36:08 | 2013-01-25
Tak na twoje pocieszenie: coraz częściej poojawiają się wypowiedzi duchownych o tym, że objawienia w Medjugorie są niezgodne z nauką kościoła katolickiego. Poza tym, jedynym objawieniem uznanym jest to co w Ewangelii, więc prawdziwy katolik nie powinien zawracać sobie głowy proroctwami na temat wielkich katastrof itp.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:31:05 | 2013-01-25
Islam jest religią stworzoną na polecenie szatana i przez szatana inspirowana. Tam, gdzie muzułmanie mają przewagę, tam starają się narzucać innym swoją religię, a kiedy są w mniejszości, wykorzystują głupotę naiwnych idiotów do tego, aby osiągać swoje zamiary.

Proszę zobaczyć, co się dzieje w Egipcie, Iraku i Libii po przejęciu tam władzy przez partie muzułmańskie, a przed rewolucją w Egipcie też prześladowano chrześcijan.

O jakim pokoju mówią polscy naiwni idioci, gdy mordowani są chrześcijanie w państwach muzułmańskich? Jakoś nie przypiminam sobie apeli polskich muzułmanów o to, aby chrześcijan traktować tam po ludzku.

Przyjęcie chrztu przez muzułmanina jest karane śmiercią. Zanim zaczniemy się z nimi bratać, niech oni najpierw skończą z takimi praktykami.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierny 16:15:22 | 2013-01-25
Cóż jedne z ostatnich. Za parę lat nie będzie już Islamu tak jak innych religii poza, być może chrześcijańskimi niekatolickimi, katolicyzmem. Zegar tyka, proroctwa Rozalii Celak, Akity, Fatimy zaczynają się realizować. A jak dojdą te z Medjugorje to będzie tragedia. Z drugiej strony na co sobie ludzkość zasłużyła z szalejącym satanizmem od ponad trzystu lat, biernością hierarchii i niemocą instytucjonalno-duchową? Można tylko powtarzać, że bez powrotu do charyzmatów, bez psiądnięcia anielskiej natury satanizm będzie miał tylko krótką przerwę i wróci ze wzmożoną siłą jak nie za sto lat to za dwieście. Zacznie się od plemiennej magii a może skończyć na cywilizacji piekła na miarę wszechgalaktyczną. I wtedy przestanie hierarchia bredzić o niemocy piekła jak zobaczy co może zrobić jak jest spuszczone z Bożego łańcucha (za przyczyną człowieka). Dobrze, że tego nie dożyję.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Głos w dyskusji 15:43:27 | 2013-01-25
http://www.pch24.pl/siedem-grzechow-glownych-dialogu-z-islamem,11841,i.html

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook