Zakończono zdjęcia do filmu o ks. Tischnerze

Dokument pt. "Jego oczami" - pomysł pochodzącego z podżywieckiej Jeleśni Szymona J. Wróbla - ma być oryginalną opowieścią o słynnym kapłanie. Przewodnikiem po życiu zmarłego 12 lat temu duchownego jest Kazimierz Tischner - brat księdza, na którego spadło brzemię kultywowania dorobku znanego teologa, filozofa i kaznodziei.

 

Muzykę do powstającego filmu dokumentalnego o księdzu profesorze Józefie Tischnerze skomponuje Marcin Wyrostek akordeonista, zwycięzca drugiej edycji programu telewizyjnego "Mam Talent", wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

 

Zakończyły się już zdjęcia do 90-minutowego filmu. Ekipa kręciła między innymi na Żywiecczyźnie w Żywcu i Rajczy, w Łopusznej, na Turbaczu, w Starym Sączu. Głównym bohaterem jest brat księdza Józefa, który oprowadza widza po najważniejszych miejscach związanych z jego życiem i posługą kapłańską. O swoich związkach z księdzem profesorem mówi w dokumencie m.in. pochodzący z Żywiecczyzny bp Tadeusz Pieronek.

Twórca filmu, Szymon J. Wróbel przyznaje, że zainteresowanie dokumentem jest ogromne. - Ostatnio dostałem tekst z Kanady, który opisuje nasze przedsięwzięcie. Dostajemy zapytania z Australii, Stanów Zjednoczonych, Anglii o to, kiedy będzie możliwy pokaz filmu dla tamtejszych Polonii - mówi.

Marcin Wyrostek akordeonista, który komponuje muzykę do filmu, uważa że główny nurt muzyczny, jaki się nasuwa w kontekście ilustracji tego dokumentu, to muzyka góralska. Ale, jak podkreśla, chciałby, aby tło muzyczne ukazywało "uniwersalizm przesłania przekonań księdza profesora".

Film "Jego oczami" powstaje dzięki wsparciu finansowemu samorządu żywieckiego i Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu. Tomasz Terteka rzecznik żywieckiego magistratu zapowiada, że premiera filmu ma być zorganizowana w żywieckim MCK. "Wstępnie ustalona jest data - maj 2013. - Zaangażowaliśmy się w tę produkcję, bo jest bardzo wartościowa i przypomina postać wielkiego kapłana filozofia, który czerpał bardzo dużo z góralszczyzny - dodaje Terteka.

Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku". Był gościem i prelegentem I Zjazdu "Solidarności", autorem m.in. "Etyki solidarności".

W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Gromadziło na tych nabożeństwach tysiące ludzie. Najsłynniejszy filozof z Łopusznej zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 21:33:56 | 2013-01-16
Tylko patrzeć jak zaczną się ataki na film , domyślam się nawet kto nie omieszka uszczypnąć tego liberała w dodatku (fe to całkowicie dyswalifikujące) pozwalającego sobie na rozmowy(a co gorsze być może sympatię)do najgorszej zakały w historii Najjaśniejszej że nazwiska nie wymienię.Zresztą już ataki były .Do dzieła ojcze..............

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?