"Nie może być przyzwolenia dla eutanazji"

(fot. sxc.hu)

Nie może być przyzwolenia dla eutanazji natomiast potrzebna jest dyskusja o godnym umieraniu - stwierdziła dziś prof. Irena Lipowicz na antenie radiowej Trójki. Rzecznik Praw Obywatelskich ma też nadzieję, że w Polsce doczekamy się "kompleksowej polityki senioralnej". Podkreśliła, że jednym z jej priorytetów jest przeciwstawienie się dyskryminacji osób starszych.

 
Po tym, jak Ruch Palikota zapowiedział wniesienie pod obrady Sejmu projektu ustawy o tzw. testamencie życia, w którym każdy będzie mógł zastrzec na przyszłość, na jakie zabiegi medyczne się godzi a na jakie nie, Rzecznik Praw Obywatelskich przyznała dziś w Salonie Politycznym Trójki, że nie jest zwolenniczką pojęcia "testament życia". 
 
 Jej zdaniem, podejście pacjenta może się zmieniać w czasie, i choć wcześniej nie godził się on na uporczywą terapię, to może zmienić swoje zdanie i chcieć np. zobaczyć nowo narodzone dziecko czy córkę, która ma przyjechać zagranicy. - Potrzebna jest więc komunikacja między lekarzem a pacjentem i uszanowanie autonomii tego ostatniego, a także stworzenie mu "psychicznego komfortu" umierania - mówiła prof. Lipowicz.
 
 Kwestia godnego umierania - według Rzecznik Praw Obywatelskich - to jeden z problemów ludzi w podeszłym wieku. Jej biuro wydało książkę pt. "Strategie działania w starzejącym się społeczeństwie" zawierającą rekomendacje dla polityków i samorządów.
 
 - Sytuacja osób starszych w bardzo zaawansowanym wieku, przy dużych potrzebach opiekuńczych - o czym informuje także Caritas - jest tak dramatyczna, wyposażenie ośrodków, brak oddziałów geriatrii jest tak wstydliwe, że to wymaga interwencji i mobilizacji społecznej - stwierdziła prof. Lipowicz. Apelowała, by na nowo odkryć medycynę paliatywną.
 
 
 
Wspomóż Nas
Tagi: eutanazja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook