Indie: Kard. Gracias ogłosił dzień równości płci

(fot. waterdotorg / flickr.com)

Katolicki arcybiskup Bombaju, kard. Oswald Gracias ogłosił 27 stycznia w swojej archidiecezji Dniem Solidarności na rzecz Sprawiedliwości, Uwrażliwiania i Równości Płci. Przewodniczący Katolickiej Konferencji Biskupów Indii powziął swą inicjatywę po grudniowym brutalnym gwałcie na studentce w New Delhi, który wywołał narodową dyskusję nad przemocą wobec kobiet w tym kraju.

 

Przez 24 godziny katolicy Bombaju będą brać udział w spotkaniach, seminariach i różnych inicjatywach. W każdej parafii, klasztorze i seminarium odbędzie się także godzinna modlitwa.

 

Zdaniem hierarchy to "marginalizacja Boga w ludzkim życiu" prowadzi ludzi do "wszelkiego typu okrucieństw", a zwłaszcza wobec kobiet.

 

Kard. Gracias ma nadzieję, że Dzień stanie się zapowiedzią społecznej przemiany. Jego zdaniem obecnie "kobiety są traktowane jak przedmioty i ludzie drugiej kategorii". Pogarda względem nich ma wiele twarzy: selektywnej aborcji dziewczynek, dyskryminacji, przemocy domowej i marginalizacji.

 

Brak równości płci powoduje "głębokie rany" w całym społeczeństwie - wskazał przewodniczący indyjskiego episkopatu. Dyskryminacja płciowa wywołuje bowiem negatywne skutki także u mężczyzn, niszcząc ich psychikę i prowadząc do wzrostu przestępczości.

 

Przypomniał, że "sprawiedliwość i równość płci" są częścią "etyki Kościoła". W 1974 r. biskupi obiecali bronić godności i praw kobiet, zapewniając im edukację, zaś w 2009 r. przyjęli "genderową politykę Kościoła katolickiego w Indiach" (Gender Policy of the Catholic Church of India), aby uwrażliwić wiernych na te kwestie - jest ona wprowadzana w każdej diecezji i parafii.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook