Znamy laureatów Medalu św. Brata Alberta

Niepełnosprawna tenisistka stołowa Natalia Partyka i osoby działające na rzecz niepełnosprawnych: muzyk Andrzej Zarycki, polonijny przedsiębiorca Edward Olszówka i zakonnik o. Eugeniusz Kret to laureaci Medali św. Brata Alberta za rok 2012.


Laureatów Medalu wybiera kapituła złożona z przedstawicieli Fundacji im. Brata Alberta, która prowadzi ok. 30 placówek dla osób upośledzonych umysłowo, m.in. warsztaty terapii zajęciowej, schroniska oraz świetlice terapeutyczne.

 

Natalia Partyka, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Pekinie i Londynie oraz trzykrotna mistrzyni paraolimpijska, będzie uhonorowana za "wolę walki oraz propagowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych". Natomiast Andrzej Zarycki z Krakowa, autor muzyki do m.in. przedstawień Teatru "Radwanek" składającego się z mieszkańców schroniska Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, otrzyma medal za "działalność artystyczną na rzecz osób niepełnosprawnych".

 

Edward Olszówka, polonijny przedsiębiorca z Kanady zostanie uhonorowany za "działalność na rzecz Fundacji im. Brata Alberta oraz za organizowanie kwest i wystaw prac osób niepełnosprawnych na terenie Kanady".

 

Z kolei o. Eugeniusz Kret, prowincjał Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów, otrzyma medal za "wieloletnią pracę na rzecz osób niepełnosprawnych, a szczególnie za stworzenie Centrum Rehabilitacyjno-Warsztatowego w Konarach k. Słomnik w Małopolsce".

 

Podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono laureatów, Anna Dymna, laureatka Medalu św. Brata Alberta i prezes Fundacji Mimo Wszystko, powiedziała, że ta nagroda odmieniła jej życie. - To wszystko przez ten medal, że go dostałam. Wtedy pomyślałam, żeby zabrać się za robotę i wymyśliłam festiwal Albertiana, a potem założyłam fundację - podkreśliła.

 

Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. W roku 1997 medal otrzymał kard. Franciszek Macharski, a w roku 1998 premier Jerzy Buzek i prof. Zbigniew Brzeziński. W latach następnych medale otrzymali m.in. śp. bp Jan Chrapek, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, Rzecznicy Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll i śp. dr Janusz Kochanowski, aktorki Anna Dymna, Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, piosenkarki Eleni Tzoka i Lidia Jazgar, księstwo Irina i Hubert Wittgenstein z Niemiec, Knit de Roodenbeke z Belgii, sportowcy Robert Korzeniowski i Otylia Jędrzejczak, podróżnik i polarnik Marek Kamiński, piosenkarze Paweł Kukiz, Adam Nowak.

 

Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.

 

Wręczenie medali odbędzie się w poniedziałek 4 marca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w trakcie XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana" 2013, organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?