Pola Lednickie - nowa miejscowość na mapie

W Ośrodku Jana Pawła II nad Lednicą odbyło się 5 stycznia uroczyste nadanie urzędowej nazwy "Pola Lednickie" nowej miejscowości powstałej wokół Bramy Ryby. "Jej pierwszym i najważniejszym mieszkańcem jest Jezus Chrystus" - powiedział dziennikarzom o. Jan Góra, organizator dorocznych apeli młodych odbywających się w tym miejscu.

 

"Pola Lednickie pozostają miejscowością rolniczą, uprawiamy jednak nie tyle zboża, buraki czy ziemniaki, ale ludzkie umysły i serca. To jest coś najbardziej istotnego i szlachetnego - wychowanie i formacja młodzieży" - stwierdził o. Góra.

Przyznał również, że nowa miejscowość istniejąca od 1 stycznia br. wokół Bramy Ryby nadaje ruchowi lednickiemu jeszcze większą samoświadomość.

"Myślę, że decyzja ministerialna nadania Polom Lednickim odrębności administracyjnej sprawia, że jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, co mamy robić. Niech te Pola służą polskiej młodzieży, niech służą jej formacji, uwielbieniu Pana Boga i są źródłem naszej tożsamości" - powiedział dominikanin.

Na misję i znaczenie Pól Lednickich jako miejsca dorocznych religijnych spotkań młodzieży z Polski i Europy zwrócił uwagę także obecny na uroczystości Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Jak przypomniał, patron apeli młodych bł. Jan Paweł II chciał, by w tym szczególnym miejscu, u źródeł chrzcielnych Polski, młodzi ludzie czuli się naprawdę wolni i wzrastali duchowo.

"Ojciec Święty z całą szczerością życzył, by to, co legło u podstaw tej inicjatywy stawało się coraz bardziej rzeczywistością" - podkreślił Prymas. Wyraził również nadzieję, że to charyzmatyczne miejsce, które od niedawna stanowi odrębną jednostkę administracyjną, będzie nadal "urastało duchowo i dawało siłę wszystkim, którzy je odwiedzą".

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, duchowni okolicznych parafii, członkowie ruchu lednickiego i przyjaciele Lednicy. List z gratulacjami na ręce o. Jana Góry przysłał także abp senior Henryk Muszyński. "Rozumiem, że odtąd nie będziemy gośćmi, a wraz z Ojcem gospodarzami Pól Lednickich (to brzmi dumnie)" - napisał emerytowany metropolita gnieźnieński, który przez wiele lat uczestniczył w dorocznych spotkaniach młodych pod Bramą Rybą.

Podczas uroczystości miało również miejsce odczytanie stosownych dokumentów i poświęcenie tablicy z nazwą miejscowości przez prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Uczestnicy wzięli również udział we wspólnej modlitwie i odnowieniu chrztu św. w kaplicy w miejscu chrztu Polski. Świętowanie zakończy się wieczorem Mszą św., po której rozpocznie się zabawa karnawałowa.

Miejscowość Pola Lednickie położona na brzegu Jeziora Lednica powstała z części wsi Imiołki w powiecie gnieźnieńskim. Od 1997 roku co roku odbywają się tam spotkania młodzieży - Lednica 2000 zainicjowane przez dominikanina o. Jana Górę. Prowadzi tędy także szlak pątniczy Droga św. Jakuba.

Nowa miejscowość zajmuje obszar średniego gospodarstwa rolnego w gminie Kiszkowo, czyli niecałe 40 hektarów. Oficjalnie nikt w niej nie jest zameldowany, ale jak mówi o. Góra ma kilku stałych mieszkańców. Obywatelem numer jeden jest Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie. Są także dwa osiołki i osoby dyżurujące w ośrodku. "Marzę, że powstanie tu kiedyś wspólnota służąca celom ruchu lednickiego" - kończy o. Jan.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~krzysztof 09:37:51 | 2013-01-30
super   rzecz   byłem  10  razy i podziwiam  organizatorów   równają  się  z  Owsiakiem /   byłem   2010   2011  2012   roku /    ale ograniczanie  naszej    swobody -- co  mamy  robic  w  czasie  wolnym  było  nie  fer ---  chciałem  wyjsć z  pola   Lednickiego  pozwiedzac  okolice  /  jestem  pełnoletni/   a na  bramach   młodzi junacy  broniacy wyjscia-  to nie  był tylko   jeden  przypadek  ale   tysiecy nas  młodych  .  czy  żeby  wyjść  musiałem jak  wielu używać  podstępu  - po co  -   napewno  pojade   jeszczenie  raz i   zapraszam innych  jade  tam  z  własnej  woli  i nikt  nie   powinien  narzucać swojej 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aga 11:15:46 | 2013-01-06
Super!!!!:) Cieszę się ogromnie. Mam nadzieję,że po raz kolejny tam pojadę:)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~burek 06:50:13 | 2013-01-06
Chwala Panu!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~młodzież 22:28:08 | 2013-01-05
tO miejsce na to zasługuje, jest cudownie szczególnie na spotkaniach czerwcowych, gdzie przeżywamy piękne spotkanie z Bogiem w okolicznościach przyrody  :) 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Darekk 21:31:13 | 2013-01-05
PIĘKNY POMYSŁ, BYŁEM NA SPOTKANIACH 5 RAZY . CUDOWNE SPOTKANIE Z BOGIEM

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook