Papież Paweł VI zostanie beatyfikowany

(fot. Wikipedia Commons)

Papież Paweł VI zostanie beatyfikowany, prawdopodobnie w przyszłym roku. Watykan ogłosił w czwartek, że Benedykt XVI zaaprobował dekret o heroiczności jego cnót, co jest zamknięciem ważnego etapu procesu beatyfikacyjnego.

 

Obecnie pozostaje uznanie cudu, przypisywanego wstawiennictwu papieża Montiniego, zmarłego w 1978 roku. Wcześniej postulator procesu ogłosił, że do beatyfikacji wybrano niewytłumaczalny z medycznego punktu widzenia przypadek uleczenia płodu przed 17 laty w Stanach Zjednoczonych. Lekarze stwierdzili wtedy ciężkie zaburzenia rozwoju mózgu i sugerowali ciężarnej kobiecie poddanie się aborcji. Jednakże kobieta chciała urodzić dziecko i modliła się do Pawła VI, autora encykliki "Humanae vitae". Dziecko urodziło się zdrowe, ale na potwierdzenie trwałości uzdrowienia czekano 15 lat.

 

Proces beatyfikacyjny papieża, który zamknął Sobór Watykański II, rozpoczął się w 1993 roku z woli Jana Pawła II.

 

Giovanni Battista Montini urodził się w 1897 roku koło Brescii na północy Włoch. Po otrzymaniu święceń kapłańskich rozpoczął pracę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej. W 1923 roku pracował w nuncjaturze w Warszawie, a rok później przeszedł do Sekretariatu Stanu.

 

W 1954 roku został arcybiskupem Mediolanu, a następnie kardynałem.

 

Wybrany został na konklawe 21 czerwca 1963 roku. Zamknięcie rozpoczętego rok wcześniej przez swego poprzednika Jana XXIII Soboru Watykańskiego uznał za najważniejsze zadanie swego pontyfikatu. Uczynił to w 1965 roku.

 

Największe dyskusje na całym świecie wywołała ogłoszona w 1968 roku encyklika Pawła VI "Humanae vitae" na temat małżeństwa i regulacji urodzin, skrytykowana przez liczne środowiska postępowe jako anachroniczny zakaz antykoncepcji. W obronie atakowanego papieża stanął wówczas między innymi kardynał Karol Wojtyła.

 

To również Paweł VI położył podwaliny pod nową linię postępowania wobec komunistycznego Wschodu Europy przyjmując na audiencjach w Watykanie przedstawicieli najwyższych władz ZSRR.

 

Jako pierwszy papież podróżował do wielu zakątków świata; był w Indiach, w Ziemi Świętej, w Afryce, wygłosił przemówienie w ONZ w Nowym Jorku. Pragnął również przyjechać do Polski w ramach obchodów tysiąclecia chrztu w 1966 roku, ale na wizytę papieża nie zgodziły się władze PRL.

 

Paweł VI zmarł 6 sierpnia 1978 roku w Castel Gandolfo.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~andre____ 22:28:47 | 2012-12-20
Ten papież doprowadził do rozzuchwalenia modernistów w Kościele, zgodził się na katastrofalne reformy liturgiczne bpa Bugniniego, zdewastował tradycje dworu papieskiego i wysłał tiarę do lamusa (choć oficjalnie nikt jej użycia nigdy nie zabronił to jednak swoim gestem zapoczątkował papieży "niekoronowanych"). Podpisywał bez namysłu dekrety soborowe (nie zawsze szczęśliwe). Jedyne co jest godne pochwały w Jego pontyfikacie to "Humane vitae" i tyle... I za co błogosłwaiony????? Polecam książkę ks. Luigi Villa "“Paweł VI Błogosławiony?”. Nie zachwyciła mi ta informacja niestety, choć chciałbym żeby tak było w przypadku papieża, który doprowadził do końca sobór VATII.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 19:06:38 | 2012-12-20
Ten cud jest mocno naciągany, a jeżeli nie ma innych cudów, to świętość tego papieża jest wątpliwa.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook