Powiat krośnieński przeciw in vitro

(fot. carolina biological / flickr.com)

Jako godzącą w prawo człowieka do życia uznali radni powiatu krośnieńskiego procedurę in vitro. W przyjętym stanowisku popierają natomiast Apel 300 naukowców do parlamentarzystów przeciwko in vitro i za naprotechnologią. Z 23-osobowej rady tylko jeden był przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu.


Poniżej treść stanowiska:

 

"Kierując się troską o stworzenie prawnych podstaw ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz szacunkiem dla dążeń małżonków pragnących poczęcia i urodzenia dziecka, Rada Powiatu Krośnieńskiego wyraża sprzeciw wobec działań promujących procedurę in vitro jako godzącą w prawo człowieka do życia, udziela jednocześnie poparcia dla Apelu 300 naukowców do polskich parlamentarzystów w sprawie procedury in vitro i naprotechnologii."

 

Stanowisko skierowane zostanie do marszałka Sejmu, podkarpackich parlamentarzystów, marszałka województwa podkarpackiego i wojewody podkarpackiego.

 

Wspomniany Apel wystosowało w 2009 r. stu polskich naukowców. Z czasem dołączyło do nich kolejnych dwustu. Sprzeciwiają się in vitro, wskazując, że ma ona służyć przekazywaniu życia ludzkiego, ale "jest nieodłącznie związana z niszczeniem życia człowieka w fazie prenatalnego rozwoju, jest więc głęboko nieetyczna". Opisują przy tym jak przebiega procedura i w których punktach łamie zapisy Konstytucji.

 

Jako alternatywę i pomoc małżonkom wskazują naprotechnologię, która - w przeciwieństwie do in vitro - jest metodą diagnozowania i leczenia niepłodności. "Na żadnym etapie stosowania naprotechnologii nie dochodzi do niszczenia poczętych istot ludzkich, naruszenia godności małżonków i poczętej istoty ludzkiej oraz zachowane są ekologiczne zasady prokreacji. Należy też podkreślić, że naprotechnologia w porównaniu do procedury in vitro jest bardziej skuteczna i kilkakrotnie mniej kosztowna" - wskazują sygnatariusze.

 

Obecnie pod apelem widnieje ponad 660 nazwisk. Każdy może go poprzeć na stronie www.wychowawca.pl/podpisy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook