Benedykt XVI rozpoczął pielgrzymkę na Maltę

Benedykt XVI rozpoczął pielgrzymkę na Maltę
Papież rozpoczyna pielgrzymkę pod hasłem: „Musimy przecież dopłynąć do jakiejś wyspy” (Dz 27, 26) (fot. KAI/Sławomir Bernaś)
KAI / zylka

- Niech Malta broni wartości chrześcijańskich – życzył Benedykt XVI, rozpoczynając 17 kwietnia dwudniową pielgrzymkę na Maltę. Wizyta odbywa się z okazji 1950. rocznicy przybycia na wyspę św. Pawła Apostoła i potrwa do jutra wieczorem. Hasłem podróży zagranicznej Benedykta XVI są słowa: „Musimy przecież dopłynąć do jakiejś wyspy” (Dz 27, 26). Jest to 14. podróż zagraniczna obecnego papieża.

Po wylądowaniu na międzynarodowym lotnisku w Luqa samolotu włoskich linii Alitalia na jego pokład wszedł nuncjusz apostolski na Malcie, abp Tommaso Caputo. Rozpoczęła się ceremonia powitania.

Obok prezydenta George`a Abeli, papieża witali przewodniczący maltańskiego episkopatu abp Paul Cremona z biskupami, szef i przedstawiciele rządu, życia politycznego i społecznego oraz korpusu dyplomatycznego.

Orkiestra wojskowa odegrała hymny narodowe Watykanu i Malty.

DEON.PL POLECA

Prezydent Malty witając Benedykta XVI na wyspie świętego Pawła złożył papieżowi życzenia w związku z obchodzonymi wczoraj 83. urodzinami. Podkreślił wielkie i żywe dziedzictwo chrześcijaństwa w swej ojczyźnie. Zaznaczył, że pomimo wyzwań laicyzacji wielu jego rodaków jest głęboko przywiązanych do wartości chrześcijańskich.

Prezydent przypomniał słowa Jana Pawła II, który w 1990 r. wskazał na znaczenie bogactwa żywej wiary Maltańczyków dla całej Europy.

Słowa powitania papież rozpoczął w rodzimym języku Maltańczyków: „Cieszę się, że mogę być tutaj z wami!” Słowa te zostały przyjęte brawami. Benedykt XVI zaznaczył, że przybywa jako pielgrzym i jako Następca św. Piotra, aby „umocnić was w wierze” i „wraz z wami modlić się do żywego i prawdziwego Boga, wraz ze wszystkimi świętymi, łącznie z wielkim Apostołem Malty, świętym Pawłem”.

Podziękował prezydentowi kraju George Abeli za powitanie i przygotowanie wizyty. Pozdrowił hierarchów maltańskich: abp. Paula Cremonę, biskupa Mario Grecha i biskupa pomocniczego Annetto Depasquale oraz innych przybyłych tam biskupów.

Ojciec Święty przypomniał, że odwiedza Maltę z okazji 1950. rocznicy przybycia na wyspę św. Pawła Apostoła, które to wydarzenie opisuje św. Łukasz w Dziejach Apostolskich. „Niektórzy mogą uznać przybycie świętego Pawła na Maltę jako wydarzenie po ludzku nie przewidziane, jako zwykły przypadek w historii. Jednakże oczyma wiary możemy dostrzec tu działanie Bożej Opatrzności” – powiedział Benedykt XVI.

Przypomniał, że Malta znajdowała się „na skrzyżowaniu wielu wielkich wydarzeń i wymiany kulturalnej w historii Europy i Regionu Śródziemnomorskiego aż do naszych czasów” a „wyspy te odegrały kluczową rolę w politycznym, religijnym i kulturowym rozwoju Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej”. Wskazał, że ze względu na swe położenie geograficzne wyspy miały ogromne znaczenie strategiczne, także w najnowszych czasach, o czym przypomina "umieszczony na waszej fladze narodowej Krzyż św. Jerzego, dumnie świadczący o wielkiej odwadze waszego narodu w ponurych dniach II wojny światowej". "Podobnie umocnienia, które zajmują tak ważne miejsce w architekturze wyspy, mówią o dawnych walkach, gdy Malta tak bardzo przyczyniła się do obrony chrześcijaństwa na lądzie i na morzu” – mówił Ojciec Święty.

Z uznaniem podkreślił, że Maltańczycy odgrywają istotną rolę w dyskusjach na temat tożsamości, kultury i polityki europejskiej oraz wyraził radość z zaangażowania maltańskiego rządu w szersze projekty humanitarne, zwłaszcza w Afryce. Zwrócił też uwagę, że Malta może wiele wnieść do tak różnych dziedzin, jak: tolerancja, wzajemność, imigracja i innych zagadnień kluczowych dla przyszłości Europy.

Papież wezwał Maltańczyków, aby nadal bronili nierozerwalności małżeństwa „jako instytucji naturalnej, a zarazem sakramentalnej oraz prawdziwej istoty rodziny, tak jak to czynią w przypadku świętości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz należytego poszanowania wolności religijnej, "aby umożliwić prawdziwy integralny rozwój jednostek i społeczeństwa”.

Benedykt XVI zachęcił, aby Malta, która ma mocne powiązania z Bliskim Wschodem, wykorzystała swe atuty i służyła jako „pomost porozumienia między narodami, kulturami i religiami, otaczającymi Morze Śródziemne”.

Papież wskazał, że Maltańczycy są słusznie dumni z niezastąpionej roli, jaką wiara katolicka odgrywa w rozwoju narodu. „Piękno naszej wiary wyraża się tutaj na różne i uzupełniające się sposoby, przy czym nie na ostatnim miejscu w życiu świętości, która doprowadziła Maltańczyków do ofiarowania samych siebie dla dobra innych” – powiedział i przypomniał św. Jerzego Preczę, którego kanonizował w 2007 r.

Na zakończenie zawierzył Maltańczyków opiece Matki Bożej Ta’ Pinu i wielkiego apostoła Pawła.

Po powitaniu, a następnie wizycie kurtuazyjnej u prezydenta kraju George’a Abeli ok. godz. 19.45 rozpocznie się spotkanie Ojca Świętego z 250-osobową grupą misjonarzy w Grocie św. Pawła w Rabacie koło La Valletty.

Licząca ponad 400 tys. mieszkańców Malta, trzykrotnie gościła Jana Pawła II: dwa razy w 1990 r. i w 2001, w ramach pielgrzymki śladami św. Pawła, która objęła też Grecję i Syrię.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI rozpoczął pielgrzymkę na Maltę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.