"Europa musi wrócić do chrześcijaństwa"

(fot. flickr.com/ by European Parliament)

"Zanim jakiekolwiek odrodzenie gospodarcze będzie możliwe, Europa musi wrócić do chrześcijaństwa" - przekonywał węgierski premier Viktor Orban podczas ubiegłotygodniowego XIV Kongresu Katolików i Życia Publicznego w Budapeszcie. Uczestnicy dyskusji rozmawiali o "Nadziei i chrześcijańskiej odpowiedzi na kryzys".

 

Orban w swym wystąpieniu zauważył, że powiększający się kryzys w Europie ma swoje źródła duchowe, a nie ekonomiczne. Jego zdaniem, aby przezwyciężyć kryzys i ocalić Stary Kontynent od zapaści gospodarczej, moralnej i społecznej, potrzebna jest odnowa kultury i polityki w oparciu o wartości chrześcijańskie.

 

Przekonywał, że motorem gospodarczego sukcesu jest "jakiś rodzaj napędowej siły duchowej". Sprecyzował, że wartościami, które zawsze napędzały gospodarkę europejską były spójność, rodzina, praca i zaufanie.

"Europa zarządzana zgodnie w wartościami chrześcijańskimi odrodzi się" - podkreślał. Zaznaczał, że europejski kryzys nie jest przypadkiem, lecz wynikiem braku odpowiedzialności i zakwestionowania przez liderów tych wartości, które stanowiły korzenie chrześcijańskie.

Według Orbana nawet kryzys kredytowy to efekt odrzucenia zasad chrześcijańskich i przypomniał, że przed Reformacją Kościół był przeciwny lichwie - praktyce, która zdaniem tego protestanckiego polityka w dużej mierze przyczyniła się do masowych, niemożliwych do spłacenia długów w wymiarze narodowym i indywidualnym.

"Chrześcijańska Europa nie pozwoliłaby całym krajom utonąć w niewolniczych długach" - mówił Orban, którego wystąpienie nagrodzono owacją na stojąco.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~gosc 17:40:03 | 2012-11-21
Madry i konkretnyx czlowiec. Malo kogo stac na to, zeby mowic o wartosciach chrzescijanskich tak otwarcie. Czapki z glow.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AP 13:54:21 | 2012-11-21
Faszysta i katolicki talib. Jak nic. ;-)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?