Ograniczyć emisję egoizmu w naszym życiu

"Musimy wyzwalać się z nienawiści, która jest zaprzeczeniem miłości. Musimy ograniczyć emisję egoizmu w życiu osobistym i społecznym" - mówił bp Piotr Libera w Mławie 4 listopada. Przewodniczył tam Mszy św. z okazji jubileuszu 25-lecia parafii Matki Bożej Królowej Polski.


W homilii bp Libera zwracał się do wiernych, aby rozejrzeli się i przekonali, jak wielu ludzi żyje we frustracji, wywołanej różnymi okolicznościami współczesnej egzystencji. Doświadczają poczucia bezsensu życia i zgubienia. Z tego stanu ducha mogą wyjść podążając drogą miłości; tą drogą jest Bóg, który jest Miłością.

 

- Trzeba z nową mocą realizować najważniejsze przykazanie miłowania Pana Boga i miłowania bliźniego. Na końcu czasów będziemy o to pytani. Pan Jezus zapyta na pewno, czy usłużyliśmy Jemu, gdy był głodny, nagi, w więzieniu, gdy chory - czy usłużyliśmy Mu w drugim człowieku? Czyniąc cokolwiek człowiekowi potrzebującemu, czynimy to samemu Chrystusowi. Miłujemy Pana Boga poprzez miłowanie drugiego człowieka. Do Boga idzie się przez ludzi. Jezus tłumaczył nam, że nasza miłość do Pana Boga sprawdza się w miłości do drugiego człowieka - akcentował hierarcha.

 

Ordynariusz płocki zaznaczył, że początki parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mławie sięgają roku 1987: roku pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski i roku II Krajowego Kongresu Eucharystycznego. W katechezach bł. Jan Paweł II przypominał wtedy, że "nieskończona miłość Boża domaga się od człowieka odpowiedzi, świadectwa miłości, domaga się oczyszczenia sumień z martwych uczynków, czyli z grzechów".

 

Bp Libera stwierdzał także, że mimo upływu 25 lat papieskie nauczanie nie straciło nic ze swej aktualności. W dalszym ciągu bowiem dominuje pokusa, by żyć "tak, jakby Bóg nie istniał". Dlatego nieodzowne i twórcze jest "świadectwo wiernej miłości". Tylko taka miłość może "wyzwolić z dziedzictwa grzechu pierworodnego" i pozwala słuchać i wypełniać wolę Bożą.

 

W czasie uroczystości wręczone zostały okolicznościowe medale osobom, które w ciągu minionych lat zasłużyli się dla parafii. Otrzymali je m.in. byli proboszczowie i wikariusze, siostry zakrystianki, przedstawiciele samorządu lokalnego.

 

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski została powołana do istnienia 25 lat temu, na mocy dekretu ówczesnego biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. Powstała na mławskim Osiedlu Książąt Mazowieckich. Jej proboszczem jest ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?