Nieśmiertelność to pełna jedność z Bogiem

Radio Watykańskie

"Wiara nam mówi, że prawdziwa nieśmiertelność, do której dążymy nie jest jakąś ideą, pojęciem, lecz relacją pełnej jedności z Bogiem żywym" - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej za zmarłych w ciągu minionego roku 10 kardynałów i 143 biskupów. Ojciec Święty zaznaczył, że zachowali oni radość wiary, a obecnie zamieszkują na zawsze w domu Ojca, radując się nagrodą wieczną.

 

Benedykt XVI przypomniał, że w minionych dniach katolicy udawali się na cmentarze, by odnowić więź ze swymi bliskimi, którzy już nas opuścili. Jednocześnie przy tej okazji przed człowiekiem staje świadomość nieuniknionej konieczności śmierci, wobec której pragnie on choćby promyka światła, pozwalającego na odrobinę nadziei. Zaznaczył, że my, chrześcijanie na problem śmierci odpowiadamy wiarą w Boga, spoglądając z mocną nadzieją, która ma swe podstawy w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Tak więc śmierć otwiera nas na życie wieczne, które nie jest nieskończonym powielaniem czasu obecnego, lecz czymś kompletnie nowym. "Wiara nam mówi, że prawdziwa nieśmiertelność, do której dążymy, nie jest jakąś ideą, pojęciem, lecz relacją pełnej jedności z Bogiem żywym: jest przebywaniem w Jego rękach, w Jego miłości, jest stawaniem się w Nim jedno ze wszystkimi braćmi i siostrami, których stworzył i odkupił, z całym stworzeniem. Nasza nadzieja opiera się więc na miłości Boga, która jaśnieje w krzyżu Chrystusa i sprawia, że w sercu rozbrzmiewają słowa Jezusa do dobrego łotra: «Dziś ze Mną będziesz w raju» (Łk 23, 43). To jest życie, które osiągnęło swą pełnię: w Bogu, życie, które możemy jedynie dostrzegać niewyraźnie, tak jak dostrzega się pogodne niebo poprzez chmury" - powiedział papież.

 

 

Więcej »

Następnie Ojciec Święty wymienił nazwiska dziesięciu zmarłych w ciągu minionego roku kardynałów przypominając także wszystkich 143 arcybiskupów i biskupów i prosząc dla nich Boga o nagrodę wieczną. "Przyjaciele Pana, ufając jego obietnicy, w trudnościach i także pośród prześladowań zachowali radość wiary, a obecnie zamieszkują na zawsze w domu Ojca, radując się nagrodą wieczną, napełnieni szczęściem i łaską" - stwierdził papież. Przypomniał, że służyli oni wiernie i z miłością Kościołowi, gorliwie poświęcając się sprawie Królestwa Bożego, wnosząc cenny wkład do posoborowej odnowy Kościoła.

 

W gronie 10 kardynałów zmarłych w ciągu minionego roku byli John Patrick Foley, Anthony Bevilacqua, José Sánchez, Ignace Moussa Daoud, Luis Aponte Martínez, Rodolfo Quezada Toruño, Eugênio de Araújo Sales, Paul Shan Kuo-hsi, Carlo Maria Martini i, Fortunato Baldelli. Natomiast wśród 143 arcybiskupów i biskupów trzech Polaków: emerytowany biskup radomski Edward Materski, biskup pelpliński, Jan Bernard Szlaga oraz radomski biskup pomocniczy, Stefan Siczek. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wierny 21:19:13 | 2012-11-03
Problem polega na tym, że piekło przebiło dotychczasową ofertę Nieba oferując pseudo-nieśmiertelność już tu na ziemi. Ludzie jednak to wolą niż mgliste zapowiedzi niebiańskiej radości. Zatem celem pracy misyjnej powinno być pokazanie, że możliwa jest taka jedność z Bogiem na ziemi, której rezultatem będzie już tu na ziemi nieśmiertelność. Jeśli chcemy ewangelizować uczciwie należy w sposób uczciwy i pozytywny podjąć to piekielne wyzwanie, aby chwała Boga zajaśniała w pełni w stworzeniu, które poprzez uzyskanie nieśmiertelności tutaj na ziemi będzie lepiej Mu służyć i czcić Boga z większą mocą przyczyniając się do budowy cywilizacji miłości jeszcze przed Paruzją. A zgodnie z ignacjańską zasadą magnis należy wybrać większe dobro.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook