Benedykt XVI dziękuje uczestnikom Synodu

Na zakończenie dzisiejszej sesji porannej Benedykt XVI obok zapowiedzi zmian kompetencyjnych w Kurii Rzymskiej podziękował uczestnikom XIII Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Wyjaśnił także sens zapowiedzianego na 24 listopada konsystorza.


Mówiąc o tym wydarzeniu Ojciec Święty zaznaczył, że listopadowy konsystorz będzie stanowił poniekąd dopełnienie konsystorza z lutego bieżącego roku, podkreślając zadanie nowej ewangelizacji i powszechność Kościoła. Łączy on wszystkie narody, mówi we wszystkich językach, jest zawsze Kościołem Pięćdziesiątnicy, nie wiąże się z jednym kontynentem, ale jest Kościołem powszechnym. Dobrze wyraził tę rzeczywistość kończący się Synod. - Było dla mnie budujące, pocieszające i zachęcające, że mogłem tutaj widzieć odzwierciedlenie Kościoła powszechnego z jego cierpieniami, zagrożeniami, niebezpieczeństwami i radościami, doświadczają obecności Pana, nawet w sytuacjach trudnych - powiedział papież.

 

Benedykt XVI wyraził zadowolenie ze świadectw mówiących o wzroście Kościoła, jak ma to miejsce na przykład w Kambodży, gdzie Kościół, wiara się odradzają, czy w Norwegii i wielu innych krajach. Także dziś widzimy, że Pan jest obecny, tam gdzie tego nie oczekiwano, działa przez naszą pracę i naszą refleksję - zaznaczył Ojciec Święty. Dodał, że pomimo, iż Kościół odczuwa, iż wieją wiatry przeciwne, to jednak nade wszystko odczuwa wiatr Ducha Świętego, który nam pomaga, pokazuje właściwą drogę. - Dzięki temu Kościół przeżywa nowy entuzjazm, podejmujemy drogę i dziękujemy Panu, że dał nam to prawdziwie katolickie spotkanie - stwierdził papież.

 

Następnie podziękował moderatorom Synodu i jego uczestnikom. Mówiąc o opublikowanych dziś 58 "propozycjach" zaznaczył, że są one dla niego darem, aby na ich podstawie wypracować dokument (adhortację apostolską), który wychodzi z życia i będzie dawał życie.

 

 

Więcej »

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?