Wspierać misję materialnie i duchowo

(fot. united nations photo / flickr.com)

O potrzebie materialnego, a nade wszystko modlitewnego wspierania dzieł misyjnych i misjonarzy, mówił prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas 19. Archidiecezjalnego Spotkania Misyjnego, które odbyło się 20 października w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.


W spotkaniu wzięli udział dekanalni referenci misyjni, byli misjonarze i animatorzy misyjni z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. W krótkim słowie metropolita gnieźnieński podkreślił, że praca na misjach, jak i praca dla misji, nie jest działalnością zarobkową nastawioną na jakikolwiek materialny zysk. To realizowanie szczególnego powołania, urzeczywistnianie Chrystusowego wezwania, aby iść na cały świat i głosić Ewangelię.

 

- Czasami może się wydawać, że ta misyjna praca jest niezauważalna, że ginie pośród innych, bardziej spektakularnych osiągnięć. Nic bardziej mylnego. To bardzo ważna i potrzebna służba - mówił abp Kowalczyk.

 

Podkreślił również, że potrzeba dziś wielkiego wsparcia dzieł misyjnych, nie tylko tego materialnego, ale nade wszystko modlitewnego. Potrzeba również solidarności i duchowego wspierania misjonarzy.

 

Metropolita gnieźnieński przyznał również, że mówiąc "misje" widzimy zwykle duchownych i świeckich pracujących w odległych, egzotycznych zakątkach świata.

 

Tymczasem działalność misyjna potrzebna jest również - o ile nie bardziej - współczesnej Europie. - Po to właśnie - tłumaczył prymas - jest nowa ewangelizacja. Wszyscy jesteśmy wezwani do włączenia się w to wielkie dzieło - dodał.

 

Abp Kowalczyk podziękował również obecnym za ich codzienną pracę na rzecz misji. W sposób szczególny podziękował ks. kan. Franciszkowi Jabłońskiemu, dyrektorowi diecezjalnemu Papieskich Dzieł Misyjnych, który w tym roku obchodzi 20. rocznicę pracy dla dzieła misyjnego w archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

Podczas spotkania głos zabrali także goście specjalni: o Luca Bovio IMC - sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej oraz o. Ashenafim ze Zgromadzania Misjonarzy Consolata z Etiopii. O przesłaniu papieskim na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny mówił ks. Mariusz Misiorowski, były misjonarz z Kamerunu i Czadu.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook