Kształt cywilizacji europejskiej jest zagrożony

(fot. flickr.com/ by photon_de)

"Kształt cywilizacji, zwłaszcza europejskiej, jej tożsamości, jest zagrożony na skutek zakwestionowania istoty trwałego związku mężczyzny i kobiety, jakim jest małżeństwo i rodzina" - mówił abp Tadeusz Gocłowski w czasie Mszy św. radiowej sprawowanej w bazylice św. Krzyża w Warszawie. Były przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" pytał: "Czy naród polski obroni świętość małżeństwa?".

 

Abp Tadeusz Gocłowski podkreślił, że kiedyś Dzień Papieski w Polsce przeżywany z Janem Pawłem II, a dziś w duchowej z nim łączności jest czasem wyjątkowym. "Jawi się przed nami człowiek, który był i jest nam bliski, a jego nauczanie, we wszystkich dziedzinach naszego życia pozwala nam łatwiej rozwiązywać trudne sprawy" - zauważył.

Hierarcha stwierdził, iż Dzień Papieski jest okazją, by dziękować Janowi Pawłowi II i realizować jego testament. Nawiązując do hasła tegorocznych obchodów "Jan Paweł II - papież rodziny" były metropolita gdański wyraził przekonanie, że małżeństwo i jego piękno były jednymi z najczęściej podejmowanych tematów przez Karola Wojtyłę.

Hierarcha przypomniał fragment listu apostolskiego Jan Pawła II nt. rodziny, w którym papież pisał, iż nierzadko się zdarza, że mężczyźnie i kobiecie, w ich szczerym i dogłębnym poszukiwaniu odpowiedzi na codzienne i trudne problemy życia małżeńskiego i rodzinnego, przedkłada się wizje i kuszące propozycje, które w różny sposób zdradzają prawdę i godność osoby ludzkiej. W tym kontekście abp Gocłowski zauważył, że tego typu wizje i propozycje jawią się również przed polskim społeczeństwem i to z próbą ich parlamentarnej regulacji. Czy naród polski obroni świętość małżeństwa, mężczyzny i kobiety? Czy obroni świętość polskiej rodziny - pytał abp Gocłowski.

Były przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" stwierdził, iż współczesny świat jak gdyby "uwziął się", by globalnie zaatakować małżeństwo i rodzinę. Tak podchodząc do świętości tej najważniejszej, naturalnej wspólnoty, którą Chrystus uświęcił i podniósł do godności sakramentu, uderza się równocześnie w istotę życia, które jest owocem małżeńskiej miłości. "Kształt cywilizacji, zwłaszcza europejskiej, jej tożsamości, jest zagrożony na skutek zakwestionowania istoty trwałego związku mężczyzny i kobiety, jakim jest małżeństwo i rodzina" - mówił arcybiskup-senior.

Zauważył jednak, że niektóre rządy dostrzegły to zagrożenie, jak choćby we Francji. Rządy te, wyjaśniał abp Gocłowski, wiedzą, że małżeństwo i rodzinę trzeba otoczyć opieką prawną i materialną, aby nie ponosić dramatycznych konsekwencji, w których znalazłaby się chora rodzina.

Na zakończenie kaznodzieja nawiązał do programu stypendialnego Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Grupę 2,5 tysiąca młodych, którzy otrzymują wsparcie finansowe, nazwał naszym wspólnym skarbem, który budzi nadzieję na przyszłość. "Powiększajmy go przez naszą ofiarność dziś, w Dniu Papieskim" - apelował abp Gocłowski.

Hierarcha stwierdził, iż "różni ludzie chcą różnie budować przyszłość Polski często kierując się politycznym egoizmem, a nie autentycznym dobrem narodu". Tymczasem, wyjaśniał dalej abp Gocłowski, "przyszłość Polski to mądrość i odpowiedzialność, to uczciwość, a nade wszystko świętość małżeństwa, rozumianego jako trwały związek kobiety i mężczyzny oraz świętość rodzin".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?