Syryjscy chrześcijanie chcą się bronić

Radio Watykańskie

W obliczu okropności wojny domowej w Syrii tamtejsi chrześcijanie zaczynają chwytać za broń. Doniesienia agencyjne mówią jednak nie tyle o ich włączaniu się w walkę zbrojną, co o tworzeniu oddziałów strażniczych, chroniących życie i mienie wyznawców Chrystusa.

 

Dotyczy to zwłaszcza rejonów, gdzie mieszkają oni w zwartych populacjach, np. w okolicach Aleppo czy Damaszku. Do formacji tych, zwanych "ludowymi komitetami prewencyjnymi", wstępują głównie greccy i ormiańscy prawosławni.

 

Syryjscy biskupi wielokrotnie wzywali swych wiernych, by nie brali broni do ręki, jednak nieustanne napady, grabieże i gwałty spowodowały, że chrześcijanie zaczęli tracić cierpliwość. Padają bowiem ofiarą zarówno band przestępczych, jak i dżihadystów walczących z reżimem Assada.

 

Ostatnio z dymem poszła w ten sposób siedziba syryjskokatolickiego biskupa w Homs. Budynek był od miesięcy zamknięty i opuszczony z uwagi na trwające walki. Ok. dziesięciu niezidentyfikowanych uzbrojonych ludzi wdarło się 13 września w nocy do jego wnętrza i rozlawszy tam benzynę wznieciło pożar. Nie wiadomo, czemu miał służyć ten akt terroru.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook