Hiszpania: młodzież bez perspektyw

Radio Watykańskie
(fot. Chris Gladis / flickr.com / CC BY-ND 2.0)

Blisko 24 proc. hiszpańskiej młodzieży w wieku od 15 do 29 lat należy do tzw. "pokolenia ni-ni", tzn. tych, którzy ani nie pracują, ani nie studiują. Tak wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

 

Średnia w krajach członkowskich jest dużo niższa i sięga 16 proc. W tej sytuacji Katolicka Konfederacja Rodziców CONCAPA bije na alarm i apeluje o zdecydowaną i odważną reformę systemu edukacji. "Sprawozdanie ukazuje, że kryzysy ekonomiczny, pracowniczy i edukacyjny, których doświadczamy, są ściśle ze sobą powiązane" - czytamy w komunikacie.

W Hiszpanii ponad 50 proc. młodzieży dotknięte jest bezrobociem. Szczególnym przypadkiem jest tzw. "pokolenie ni-ni". W okresie szybkiego rozwoju budowlanego w Hiszpanii i pokusy dużego zarobku wielu młodych opuszczało szkołę średnią. Po wybuchu kryzysu, który szczególnie dotknął budownictwo, ich sytuacja dramatycznie się pogorszyła. Dzisiaj nie tylko mają po kilka, a nawet kilkanaście lat więcej, ale nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły ani formacji zawodowej.

Panująca sytuacja "powoduje nie tylko rozczarowanie w rodzinach, ale także wielką stratę ludzkiego potencjału w naszym kraju" - uważa CONCAPA. Dlatego pilne jest podjęcie wspólnych działań ze strony rodziny, szkoły, władz regionalnych i centralnych, aby usunąć przyczyny tej sytuacji. Katolickie stowarzyszenie rodziców CONCAPA proponuje m.in. rozwinąć i poprzeć formację rodzin, co wpłynie na lepszą formację dzieci; podjąć "zdecydowaną i odważną" reformę edukacyjną, która uznałaby wolność nauczania i wartość wysiłku; zatrudniać jak najlepszych nauczycieli i usuwać ze środowiska szkolnego wszelką miernotę i brak skuteczności; współpracować z mediami, aby nie tworzyły fałszywych i dalekich od rzeczywistości wzorców młodzieży, która triumfuje bez wysiłku i pracy.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?