Co jest sercem działań ewangelizacyjnych?

O tym, że wszystko co Kościół robi jest ewangelizacją a sercem wszelkich działań ewangelizacyjnych jest głoszenie Osoby Jezusa Chrystusa, przypomniał dziś bp Grzegorz Ryś, członek Komisji Duchowieństwa KEP. W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie obraduje Sekcja Stałej Formacji Kapłańskiej Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski.


Za Pawłem VI i Benedyktem XVI biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej przypomniał, że ewangelizacja ma trzy zasadnicze obszary: misje, duszpasterstwo parafialne i nową ewangelizację. - Ewangelizacja jest głoszeniem Osoby Jezusa. Wszystkie inne działania np. w sferze kultury i mediów to preewangelizacja - mówił bp Ryś.

 

Za sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim zauważył, że "zasadą działania ewangelizacji jest uczestnictwo a nie organizacja". - Sekularyzm w świecie nie jest motywem ewangelizacji. Właściwym motywem jest dzielenie się wiarą - podkreślił biskup.

 

Prelegent przypomniał również podstawowe narzędzia ewangelizacji: świadectwo życia prawdziwie chrześcijańskiego, słowo, liturgia, religijność ludowa, sztuka, nauka, media i małe wspólnoty. - Wiara w Kościele opiera się na trzech elementach: słowo, sakramenty i wspólnota - zaznaczył bp Ryś.

 

Do tematu nowej ewangelizacji nawiązał również ks. Marian Królikowski, konsultor Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. - Bardzo ważne jest pytanie Jezusa, czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie. Chodzi o to zatem w Nowej Ewangelizacji, by zachować wiarę, by ona nie wygasła - pokreślił.

 

Tematem obrad Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski jest: "Kapłan - wierzący ewangelizator".

 

Sekcja Stałej Formacji Kapłańskiej (SSFK) istnieje przy Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski od 9 lat. Jej celem jest wymiana doświadczeń i wspieranie się w realizowaniu programów formacji stałej duchowieństwa w poszczególnych diecezjach, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski.

 

Sekcja wydaje biuletyn pt. "Formatio Permanens". Spotkania Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej Komisji Duchowieństwa odbywają się raz w roku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?