List Episkopatu: rodzice wychowują razem

(fot. Into Somerset/flickr.com/CC)

"Zarówno ojciec, jak i matka, wbrew niektórym schematom, powinni w równym stopniu brać odpowiedzialność za wychowanie dziecka" - podkreślają polscy biskupi w specjalnym liście pasterskim wydanym przed II Tygodniem Wychowania. Zwracają oni uwagę, iż świadectwo życia religijnego rodziców ma istotne znaczenie w wychowaniu dziecka. Tydzień Wychowania będzie obchodzony w Polsce w dniach 16-22 września.


Episkopat w liście pt. "Kościół domem życia, wiary i miłości" apeluje do rodziców, chrzestnych i dziadków a także do odpowiedzialnych za oświatę, nauczycieli i wychowawców o "troskę o formację ludzkich serc i sumień". Zachęca do namysłu nad tym "kogo chcemy wychować, w oparciu o jakie wartości?" i "jak dotrzeć dziś do wnętrza młodego człowieka?" - gdyż bez tego, jak czytamy w liście, "nie może być mowy o owocnym wychowaniu".

W ocenie biskupów, coraz większy problem społeczny stanowi wzrastająca liczba rozpadających się małżeństw, co - jak podkreślają w liście - ma niekorzystny wpływ na wychowanie i przyczynia się do negatywnych przeżyć dzieci i młodzieży. Bardzo ważnym elementem wychowania w rodzinie jest bowiem stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa, jakiego powinno doświadczać dziecko - dodają hierarchowie Kościoła w Polsce, jednocześnie apelując do duszpasterzy o pogłębione przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa oraz zadań związanych z macierzyństwem i ojcostwem.

Polscy biskupi zwracają też uwagę na rolę, jaką w kształtowaniu młodego pokolenia odgrywa katechizacja. Podkreślają m.in., że od ponad 20 lat "z powodzeniem wspomaga wychowawczą funkcję szkoły" oraz sprzyja pełnemu rozwojowi młodego człowieka. "Katecheza wzbogaca nasz edukacyjny krajobraz o nowe treści, a także, o czym nie można zapomnieć, posiada silny wymiar wychowawczy, wnosząc w życie szkoły i jej uczniów głęboko zakorzenioną inspirację oraz motywację w kształtowaniu dojrzałych osobowości" - piszą biskupi. Dziękują oni katechetom za troskę o "mądre i staranne wychowanie", tym bardziej, że "ich wysiłki nie zawsze są należycie dostrzegane i doceniane". Dlatego po raz kolejny apelujemy o zapewnienie właściwego miejsca religii w nauczaniu szkolnym - przypominają hierarchowie.

Zwracając się do rodziców, biskupi stawiają im za przykład świętą Rodzinę z Nazaretu i apelują o wychowanie dzieci w wierze Kościoła. "Prosimy, abyście od najmłodszych lat budowali więź swoich dzieci z Kościołem, który jest naszym wspólnym domem. Wychowujcie zatem dzieci w duchu zaufania do Kościoła i wskazujcie im ich własne miejsce w tej Chrystusowej wspólnocie" - zachęcają biskupi.

List pasterski Episkopatu Polski zostanie odczytany w kościołach w całej Polsce w niedzielę 2 września poprzedzającą II Tydzień Wychowania.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~kak 11:49:39 | 2012-08-22
Listy pasterskie nie mogą być czytane zamiast homilii, bo homilia ma być poświęcona czytaniom Ewangelii na dany dzień - tak tę kwestię regulują przepisy kościelne. List można ( w skrócie) odczytać po Mszy sw

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a 11:49:06 | 2012-08-22
Ludzie listy pisza Listy szare, białe, kolorowe
Kapelusz przed poczta zdejm!!! 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~generał Haller wychowawca 10:44:12 | 2012-08-22
Pod koniec września 1914 r. uległa zmianie organizacja oddziałów legionowych, zaczęły się organizować brygady. Józef Haller został dowódcą II Brygady, która w sile 9 tysięcy ludzi otrzymała zadanie przekroczenia Karpat i oczyszczenia z wojsk rosyjskich doliny rzeki Bystrzycy. Aby się tam mogła przedostać, musiała zbudować drogę o długości 6 km przez przełęcz Rogodze. Zadanie to legioniści wykonali w ciągu czterech dni i nocy. Dla upamiętnienia tego wydarzenia zbudowali krzyż, a legionista Adam Szania wyrył na nim bagnetem czterowiersz:

Młodzieży Polska, patrz na ten krzyż,
Legiony Polskie dźwignęły go wzwyż,
Przechodząc góry, doliny i zwały
Dla Ciebie Polsko i dla Twej chwały
Naród polski, o ile ma dobrą wolę, pozostanie wiernym członkiem Kościoła Chrystusowego. Jak dawniej spełniał misję obrony wiary i cywilizacji chrześcijańskiej, musi obecnie podjąć się misji wprowadzenia zasad etyki chrześcijańskiej nie tylko w życie indywidualne i w życie rodzinne, ale także i w życie publiczne, narodowe i międzynarodowe.
Czy testament Józefa Hallera, którego Stefan Kardynał Wyszyński nazwał „błękitnym sługą Maryi i zasłużonym synem Narodu”, jest możliwy do wykonania w obecnych czasach?

Sądzę, że jest, ale pod warunkiem, że naród polski uda się o pomoc do Maryi i zawierzy Jej tak mocno, jak uczynił to gen. Haller, o którym napisano, że był „rycerzem chrześcijańskim z Królową Korony Polskiej w sercu i na ryngrafie” i człowiekiem, „którego szabli nigdy nie splamiła kropla krwi bratniej, ani duszy wygórowana żądza władzy”.

Z przeważającymi siłami wrogów może odnieść zwycięstwo jedynie nieśmiertelny duch narodu, mocny wiarą w Boga i przywiązaniem do ziemi ojców. Żadna cena nie jest za wysoka dla obrony takich wartości, których stawką jest ocalenie narodu przed planowaną zagładą i życie wieczne.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wychować mężczyznę 10:29:50 | 2012-08-22
wiersz poświęcony swej wierze w młode pokolenie:
„Synu, jeśli potrafisz marzenia swe harde
Źródłem siły uczynić i woli zwycięskiej,
Jeśli umiesz powitać z uśmiechem pogardy
I oszustwo tryumfu i nieprawdę klęski;
Jeśli możesz wysłuchać, jak błazny bez maski
Słowa prawdy, zroszone krwią twoją czerwoną,
Wobec głupców wyszydza, bijących oklaski,
Jak nikczemni wtórować będą unisono;
Jeśli umiesz, kochając, poświęcić wawrzyny,
Wiernym być mimo wszystko, choć w uczuć szacherce
Zdrada będzie zapłatą, choć dla twej dziewczyny
Twoja kieszeń ma cenę, a nie twoje serce;
Gdy dzieło twego życia legnie w gruzach całe,
Ty zaś zęby zaciśniesz i, nie tracąc głowy,
Weźmiesz do rąk narzędzie tępe, zardzewiałe,
By rozpocząć upartą pracę odbudowy;

Jeżeli sto wygranych umiesz bez wahania
Przegrać na jedną kartę z obojętnym gestem,
Jeśli życie miłując, na śmierć wołania
Odpowiedzieć potrafisz bez leku: „tu jestem”!

Jeśli umiesz wypełnić każde okamgnienie
Czymś wartym ceny czasu, nie tanią łatwizną, -
Twoje będą tej ziemi skarby i przestrzenie,
I, co więcej, mój synu, nazwę cię mężczyzną

generał Kazimierz Sosnkowski

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~katolik 10:08:12 | 2012-08-22
Gdy Kościół wychowywał dzieci, to ludzie żyli wg Przykazań Bożych. Gdy brak Kościoła ludzi wychowuje telewizja , internet itp dlatego ludzie żyją tak, jakby Boga i piekła nie było.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pzalewsk 08:04:02 | 2012-08-22
więcej szczegółów na:
http://tydzienwychowania.pl/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~apel 07:49:26 | 2012-08-22
Proszę, nie czytajcie listów biskupów na Mszy św. zamiast kazania. Mało kto z wiernych słucha listu. Lepiej powiedzieć homilię na temat wychowania dzieci, niż przeczytać list.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?